PIERWSZE FIMY W KONKURASACH IDFA OGŁOSZONE. 5 POLSKICH TYTUŁÓW!

Festiwal IDFA ogłosił pierwsze filmy wybrane do konkursów. Znamy tytuły, które powalczą o nagrody w Konkursie Średniometrażowym, Krótkometrażowym, Studenckim i Kids&Docs. Trzy inne zostaną pokazane w sekcjach pozakonkursowych.

Amsterdamski Festiwal Filmów Dokumentalnych IDFA jest największym i jednym z najważniejszych festiwali dokumentalnych na świecie. Co roku przyciąga ponad 280 tys. widzów, w tym pond 3 tysiące gości z branży dokumentalnej, a pokazywane na IDFA filmy często stają się później festiwalowymi ulubieńcami. W tym roku IDFA odbędzie się w dniach 14-25 listopada.

Do konkursu dla dokumentów średniometrażowych zaproszono filmy „In Touch” Pawła Ziemilskiego oraz polsko-białoruską koprodukcję "Summa" w reżyserii Andrei Kutsila. Pokazy na IDFA będzie jednocześnie światowymi premierami filmu. Światową premierą w Amsterdamie może pochwalić się też dokument „Połączeni” Aleksandry Maciejczyk rywalizujący w konkursie studenckim oraz „Tańczę dla ciebie” Katarzyny Lesisz biorące udział w konkursie Kids & Docs.

Do konkursu filmów krótkometrażowych komisja selekcyjna zaprosiła film „Miłość bezwarunkowa” Rafała Łysaka. Światowa premiera filmu odbyła się na 58. Krakowskim Festiwalu Filmowym, gdzie film zdobył nagrodę Złotego Lajkonika.

Na tej edycji festiwalu zagoszczą też starsze polskie produkcje. W specjalnym programie „Me” zaprezentowane zostaną dokumenty „Ojciec i syn” Pawła Łozińskiego oraz „Ojciec i syn w podróży” Marcela Łozińskiego. Program „Me” skupia się na osobistych i autobiograficznych filmach dokumentalnych.

W tym roku gościem honorowym festiwalu IDFA będzie Helena Třeštíková, która wybrała dziesięć ważnych i inspirujących filmów dokumentalnych innych twórców. Na liście Heleny Třeštíkovej znalazła się „Pierwsza miłość” Krzysztofa Kieślowskiego.

Festiwalowi towarzyszą istniejące od 1996 roku targi filmowe Docs for Sale, które corocznie odwiedzają przedstawiciele branży dokumentalnej. Tak jak każdego roku w targowej wideotece znajdzie się kilkanaście polskich filmów dokumentalnych.

Pełną listę zakwalifikowanych obecnie filmów znaleźć można na stronie internetowej festiwalu. Kolejne tytuły poznamy w przyszłym tygodniu.