POLSKIE DOKUMENTY W JI.HLAVIE

25 października rozpoczął się Ji.hlava International Documentary Film Festival w Czechach. W programie tegorocznej edycji znalazło się pięć polskich produkcji lub koprodukcji.

Ji.hlava International Film Festival to jeden z największych festiwali filmów dokumentalnych we wschodniej i środkowej Europie. W tym roku w programie znalazło się pięć polskich produkcji bądź koprodukcji.

Pierwszą z nich są „Krzyżoki” Anny Gawlity, które pojawią się w sekcji Short Joy. Film portretuje pewną wieś w okolicach Opola, gdzie trwają obchody Niedzieli Wielkanocnej. Mimo, że we wsi nie ma już prawie ani jednego konia, to gospodarze wypożyczają je by wyruszyć w wielogodzinną podróż i objechać granice pól wokół miejscowości. Film w Czechach będzie miał swoją międzynarodową premierę.

W tej samej sekcji pojawi się krótkometrażowy dokument „Tort” Małgorzaty Goździk. Film obserwuje relacje 100-letniej Emy i jej kilka lat młodszej siostry, Zofii, które pieką razem ciasto.

Światową premierę w sekcji Between the Seas będzie miał film „The Betrayed Square” kolektywu MML, czyli Gillesa Lepore oraz Michała i Macieja Mądrackiego. Ta polsko-szwajcarska koprodukcja dokumentuje rewolucję w Egipcie w 2011 roku.

Kolejną produkcją jest „#3511”, w reżyserii Isaaca Stillwella, która pojawi się w sekcji First Light. To produkcja, w której udział wzięło aż pięć krajów: Polska, Niemcy, Belgia, Francja i Australia. Głównym tematem filmu jest migracja i integracja migrantów z nową społecznością. W Igławie odbędzie się światowa premiera filmu. W Ji.hlavie pojawi się też film „aw • rah • nyoosh” Bena Naufeldsa. To koprodukcja kilku krajów, oprócz Polski udział wzięły Niemcy, Ukraina i Stany Zjednoczone. Film opowiada o doświadczeniach kobiety, która przeżyła obóz koncentracyjny.

Więcej o filmach można przeczytać na stronie Ji.hlava International Film Festival.