ZNAMY JUŻ CAŁY PROGRAM IDFA. WIELE POLSKICH TYTUŁÓW!

24 października podczas konferencji prasowej poznaliśmy wszystkie tytuły, które znalazły się w tegorocznym programie festiwalu IDFA. Do grona ogłoszonych już wcześniej polskich produkcji dołączyła „Diagnoza” Ewy Podgórskiej.

Znamy już cały program festiwalu IDFA. Amsterdamski Festiwal Filmów Dokumentalnych jest największym i jednym z najważniejszych festiwali dokumentalnych na świecie. Co roku przyciąga ponad 280 tys. widzów, w tym pond 3 tysiące gości z branży dokumentalnej, a pokazywane na IDFA filmy często stają się później festiwalowymi ulubieńcami. Obecność na festiwalu to prestiżowe wyróżnienie dla każdego filmu, a w tym roku w programie znalazło się ponad 10 polskich filmów.

24 października ujawniono program ostatnich sekcji konkursowych. Do konkursu First Appearance została zaproszona „Diagnoza” Ewy Podgórskiej, produkowana przez Małgorzatę Wabińską.

„Diagnoza“ to zapis sesji psychoanalitycznej, jakiej poddaje się miasto. Mieszkańcy uczestnicą w sesjach na kozetce. Zaczynają niewinnie, od udzielania odpowiedzi na zabawne pytania, np. jakim zwierzęciem jest miasto? Rozpoczynają podróż w głąb własnych uczuć i emocji w stosunku do miejsca, w którym żyją. Samo miasto staje się punktem wyjścia do intymnych rozmów. Chociaż bohaterowie się zmieniają historia pozostaje ta sama. Ktoś ją zaczyna, a kto inny kończy, jakby wszyscy dzielili wspólny los i podświadomość. Podświadomość miejsca, w którym żyją.

W ostatnich tygodniach festiwal stopniowo ujawniał swój program, osłaniając kolejne jego sekcje. Do konkursu dla dokumentów średniometrażowych zaproszono filmy „In Touch” Pawła Ziemilskiego oraz polsko-białoruską koprodukcję "Summa" w reżyserii Andrei Kutsila. Pokazy na IDFA będzie jednocześnie światowymi premierami filmu. Światową premierą w Amsterdamie może pochwalić się też dokument „Połączeni” Aleksandry Maciejczyk rywalizujący w konkursie studenckim oraz „Tańczę dla ciebie” Katarzyny Lesisz biorące udział w konkursie Kids & Docs.

Do konkursu filmów krótkometrażowych komisja selekcyjna zaprosiła film „Miłość bezwarunkowa” Rafała Łysaka. Światowa premiera filmu odbyła się na 58. Krakowskim Festiwalu Filmowym, gdzie film zdobył nagrodę Złotego Lajkonika.

W nowej sekcji „Luminos” znalazły się dwie polskie produkcje. Pierwsza z nich to „Jazda obowiązkowa” Ewy Kochańskiej, a druga to „Struggle: The Life and Lost Art of Szukalski” Irka Dobrowolskiego. To polsko-amerykańska produkcja, w której producentem jest m.in. Anna Dobrowolska oraz Leonardo DiCaprio i jego ojciec George DiCaprio.

Natomiast w pozakonkursowej sekcji „Best of Fest” znalazła się francusko-ukraińsko-polska koprodukcja „Home Games” w reżyserii Alisy Kovalenko.

Na tej edycji festiwalu zagoszczą też starsze polskie produkcje. W specjalnym programie „Me” zaprezentowane zostaną dokumenty „Ojciec i syn” Pawła Łozińskiego oraz „Ojciec i syn w podróży” Marcela Łozińskiego. Program „Me” skupia się na osobistych i autobiograficznych filmach dokumentalnych.

W tym roku gościem honorowym festiwalu IDFA będzie Helena Třeštíková, która wybrała dziesięć ważnych i inspirujących filmów dokumentalnych innych twórców. Na liście Heleny Třeštíkovej znalazła się „Pierwsza miłość” Krzysztofa Kieślowskiego.

Festiwalowi towarzyszą istniejące od 1996 roku targi filmowe Docs for Sale, które corocznie odwiedzają przedstawiciele branży dokumentalnej. Tak jak każdego roku w targowej wideotece znajdzie się kilkanaście polskich filmów dokumentalnych.

Festiwal odbędzie się od 14 do 25 listopada. Więcej szczegółów można znaleźć na stronie festiwalu IDFA.