„MOST” Z DWIEMA NAGRODAMI NA AGUILAR FILM FESTIVAL

Animowany film Izumi Yoshidy „Most” został podwójnie nagrodzony na zakończonym w miniony weekend festiwalu w hiszpańskim Aguilar de Campoo. Film otrzymał Nagrodę Jury Seniorów oraz Nagrodę za Szczególne Wartości Społeczne.

Miniony weekend był szczególnie udany dla wyprodukowanego przez łódzką firmę Likaon filmu „Most” w reżyserii Izumi Yoshidy. Produkcja ta została doceniona przez dwa składy jurorskie hiszpańskiego festiwalu Aguilar Film Festival. Jury Seniorów uznało „Most” za najlepszy film w konkursie, przyznając mu Złotego Orła Jury Seniorów. Film otrzymał również Złotego Orła za Szczególne Wartości Społeczne.

“Most” to opowiedziana w technice lalkowej animacji historia „Dzieci Syberyjskich”. Film jest inspirowany zdarzeniami historycznymi opowiadającymi o pierwszych stosunkach dyplomatycznych między Polską i Japonii. Film jest opowiedziany z perspektywy jednego z Dzieci Syberyjskich, dziesięcioletniego Janka. Główny bohater, który jest przywódcą polskich dzieci osieroconych na Syberii czuje się odpowiedzialny za grupę, zachowuje się niczym dorosły mężczyzna, nie może być bezbronnym dzieckiem. Każdy dzień na bezkresnej, zimnej, mglistej, przerażającej krainie jest walką o przetrwanie i przezwyciężenie głodu, smutku, beznadziei, tęsknoty za rodzicami, domem i miłością. Pewnego dnia na ratunek przychodzą nieznani ratownicy Japońskiego Czerwonego Krzyża, którzy w oczach dzieci są niczym olbrzymy. Dzieci zostają uratowane przez Japończyków, zostają zabrane do kraju kwitnącej wiśni, gdzie dostają opiekę medyczną, ciepły posiłek, dach nad głową i miłość tych, którzy stworzyli im rodzinę. Janek poznaje tam Haru- energiczną dziewczynkę. To ona staje się przewodnikiem Janka po nieznanym, pięknym, ciepłym i kolorowym nowym świecie- Japonii. Haru staje się jego nauczycielem odmiennej kultury, ale również uczy go jak być dzieckiem.

35. edycja Aguilar Film Festival odbyła się od 1 do 10 grudnia w hiszpańskiej miejscowości Aguilar de Campoo. W konkursie zaprezentowano poza „Mostem” również filmy „Szczypigłówki” i „Smell of the Ground". Ponadto festiwal gościł w tym roku duży Focus na Polskę. W czterech programach zaprezentowanych zostało 20 krótkometrażowych produkcji z ostatnich pięciu lat. Pełną listę filmów nagrodzonych na festiwalu znaleźć można na jego stronie internetowej.