„TELSCHE” Z KOLEJNĄ NAGRODĄ

Animacja duetu reżyserek Sophie Colfer i Ala Nunu już po raz kolejny została doceniona za najlepszy dźwięk. Tym razem tytuł otrzymał tę nagrodę na portugalskim festiwalu Cinanima.

Pierwsza edycja festiwalu Cinanima odbyła się w 1976 roku. Wydarzenie cieszy się ogromną popularnością, zarówno wśród widzów, jak i reżyserów, którzy bardzo chętnie przesyłają swoje animacje na festiwal. Konkurs składa się z kilku kategorii: filmy do 5 minut, filmy trwające między 5 a 24 minuty, filmy trwające między 24 a 50 minut, filmy studenckie, filmy na zamówienie i filmy pełnometrażowe – dłuższe, niż 50 minut.  Imprezie poza pokazami towarzyszą warsztaty, wystawy i performance.

Osadzony na rozległej słonej równinie "Telsche" to krótkometrażowy film 2D, który bada pamięć, stratę i miłość. Opowiada o podróży, którą odbywa pewna dziewczyna, aby przypomnieć sobie kogoś, o kim zapomniała.

W domu, na lądzie, Telsche musi zmierzyć się z obrazem swojej zaginionej matki w postaci kamienia, na którym widnieje jej twarz. Wybiega na zewnątrz i widzi ją na solnisku, ponadczasowym miejscu pamięci. Jednak zanim może do niej dotrzeć, jej matka zostaje połknięta przez wielką dziurę wykutą w ziemi. Telsche musi znaleźć sposób, by podążyć za nią w ciemność, aby pogodzić się z tym, co straciła. Zalewa więc ziemię i budzi świecące owady, które od dawna były zakopane w starożytnej białej soli. Woda wypełnia głęboki tunel, w którym zniknęła jej matka, a Telsche podąża za nią, nurkując w otchłań pamięci. Kiedy tonie w cichej głębi i przedziera się przez tunele poniżej, w końcu odkrywa miejsce, w którym może doświadczyć swojego żalu, gdzie ponownie łączy się z matką.

Listę wszystkich nagrodzonych tytułów można znaleźć tutaj.