„KRAB” Z NAGRODĄ WE WŁOSZECH

Debiutancki film Piotra Chmielewskiego „Krab” zwyciężył w konkursie Green Animation na zakończonym 18 listopada włoskim festiwalu filmów animowanych Piccolo Festival dell’Animazione.

Wykonana w technice stop motion lalkowa animacja Piotra Chmielewskiego „Krab” ma dobrą passę. W październiku film zdobył Nagrodę Publiczności w Luksemburgu, a w miniony weekend zwyciężył w konkursie Green Animation na festiwalu Piccolo Festival dell’Animazione, odbywającym się w kilku włoskich miastach.

Konkurs Green Animation poświęcony jest filmom, które pokazują delikatną relację między człowiekiem a naturą. Jego jury w składzie Pierre Bourrigault, Manuel Baldassare i Radostina Neykova docenili przede wszystkim „ikoniczny i lakoniczny sposób opowiadania historii” Piotra Chmielewskiego.

Film jest próbą przyjęcia perspektywy kraba i odkrycia światów, w których żyje poprzez jego oczy i uszy. Zwierzęta są niemymi świadkami naszej historii; towarzyszyły nam podczas największych porażek i sukcesów w naszej historii. Ścieżka ich życia jest równoległa do naszej – zjadamy je, używamy ich jako narzędzia, a czasem po prostu ich nie zauważamy. Lecz co się stanie, gdy postaramy się przyjąć ich perspektywę? Jak wydarzenia, które wszyscy znamy z lekcji historii wyglądają widziane oczami zwierząt?

Pełną listę nagrodzonych filmów znaleźć można na stronie festiwalu.