DWIE POLSKIE ANIMACJE NA PORTUGALSKIM FESTIWALU CINAANIMA

"Dziwny przypadek" Zbigniewa Czapli oraz "O Matko!" Pauliny Ziółkowskiej znalazły się w konkursie międzynarodowym 41. Festiwalu Filmów Animowanych Cinanima w Espinho w Portugalii.

41. Festiwal Filmów Animowanych Cinanima odbędzie się w tym roku w dniach 6-12 listopada.

„Dziwny przypadek” Zbigniewa Czapli zostanie pokazany w konkursie międzynarodowym w kategorii krótkie filmy. Druga z polskich animacji „O Matko” Pauliny Ziółkowskiej zakwalifikowała się do konkursu międzynarodowego i zostanie pokazany w kategorii poświęconej filmom szkolnym.

Animacja Zbigniewa Czapli to surrealistyczna podróż, rodzaj wewnętrznego monologu przepełnionego osobistymi refleksjami i wspomnieniami. „Po co to wszystko?” – pyta nieustannie bohater, zastanawiając się nad sensem ludzkiego życia. W swobodnie płynącym strumieniu świadomości powraca do wydarzeń, które miały na niego wpływ: miłości, dojrzewania czy epizodów współczesnej historii. Kalejdoskop wspomnień, myśli i refleksji pokazany został za pomocą szybko zmieniających się malarskich wizji. Subtelne pociągnięcia pędzla i barwne plamy uzupełnia przyprawiająca o ciarki, niespokojna muzyka.

Bohaterami animacji Pauliny Ziółkowskiej są matka i syn, którzy wciąż zamieniają się miejscami i rolami. Raz to matka jest dorosła, innym razem syn dorośleje i opiekuje się nagle zdziecinniałą kobietą. Układ działa bez zarzutu, do czasu, kiedy chłopak decyduje się wyrwać spod spódnicy nadopiekuńczej rodzicielki i zacząć samodzielne życie.