POLSKIE FILMY NA STOPTRIK FILM FESTIWAL!

Już w tym tygodniu rozpocznie się kolejna edycja Międzynarodowego Festiwalu StopTrik. Festiwal odbędzie się w październiku na Słowenii oraz w listopadzie w Polsce.

Stoptrik IFF to międzynarodowy festiwal animacji stop motion, który narodził się w mariborskim, squaterskim centrum kultury alternatywnej w 2011 roku. Od 2012 roku formuła festiwalu została wzbogacona o dwuetapowe, profesjonalne warsztaty animacji poklatkowej oraz międzynarodowy konkurs krótkometrażowych animacji. Stoptrik to otwarta dla wszystkich przestrzeń swobodnej wymiany inspiracji i nauki twórczego warsztatu, kinofilskie święto ułatwiające autentyczny dialog pomiędzy artystami a widownią. W tym momencie StopTrik IFF to jedyny europejski festiwal animacji stop motion. Nie tylko jest to przestrzeń poświęcona sztuce stop motion, gdzie prezentowane są osiągnięcia twórców z całego świata, ale festiwal to także platforma wymiany i promocji tej wyjątkowej formy artystycznej. Przez cały rok StopTrik IFF organizuje prezentacje programu "Best of StopTrik" na różnych festiwalach filmowych i wydarzeniach kulturalnych, gości pokazy znakomitych i intrygujących programów filmowych w festiwalowych lokalizacjach i promuje polską oraz słoweńską sztukę animacji za granicą.

W tym roku tematem przewodnim będzie latynoamerykańska produkcja animowana. Filmy z Meksyku, Brazylii, Kolumbii, Chile czy Puerto Rico przeniosą widzów w światy nierzadko surrealistyczne, w których słodko-gorzka metafora sąsiaduje z dramatycznymi wezwaniami do buntu, emancypacji, wreszcie empatii społecznej. Programom filmowym towarzyszyć będą wydarzenia dodatkowe, m.in. prezentacja projektu dystrybucji artystycznych filmów krótkometrażowych „Filmowe Podlasie Atakuje! Reaktywacja” oraz audiowizualny performance grupy „Demonios Latinos” – obie inicjatywy zostały powołane do życia przez organizatorów jednego z najciekawszych polskich festiwali filmów krótkich, ŻubrOFFka IFF z Białegostoku.

Międzynarodowy Konkurs Stop Motion oraz Konkurs Pogranicza odbędą się w Mariborze w dniach  5-08.10.2017, natomiast w  Łodzi od 10-12.11.2017.

Siódma edycja festiwalu w Mariborze jest wsparta przez Ambasadę Rzeczypospolitej Polskiej w Lublanie, Słoweńskie Centrum Filmowe oraz Urząd Miasta Maribor.

Organizatorem festiwalu w Słowenii jest Pekarna magdalenske mreže; edycja łódzka odbędzie się w Kinie Bodo.

W konkursie festiwalu znalazły się polskie animacje: "BankietJulii Orlik, „Dzięki uprzejmości artysty Piotra Bosackiego, „EchoKamili Kasprzykowskiej, „Fobia Agnieszki Konarskiej, „Seks dla opornych”  Izabeli Plucińskiej , „Ślady ulotneAgnieszki Waszczeniuk, „Ucieczka" Jarosława Konopki, „Wcielenie Barbary Rupik.

Pełny program festiwalu dostępny na stronie

Informacja prasowa