„KONIUNKCJA” NAGRODZONA W LONDYNIE I LJUBLJANIE

Animacja Marty Magnuskiej „Koniunkcja” zdobyła Grand Prix festiwalu Animateka w Słowenii. Film zdobył również uznanie jury Londyńskiego Międzynarodowego Festiwalu Animacji, które przyznało mu nagrodę za Najlepszy Dźwięk.

Miniony weekend był szczególnie udany dla Marty Magnuskiej i jej filmu „Koniunkcja”, wyprodukowanego przez stołeczną firmę Animoon – film został nagrodzony na dwóch dużych festiwalach animacji. W Ljubljanie „Koniunkcja” zdobyła Grand Prix słoweńskiego festiwalu Animateka. Jury w składzie: Alexandra Ramires, Naomi van Niekerk, Nikki Schuster, Dahee Jeong oraz Mihai Mitrica tak uzasadniło swój werdykt: „Film ten swobodnie wykorzystuje przestrzeń płaskiego, białego ekranu. Opowiada historię za pomocą sprytnego użycia metafor oraz wyrazistych i efektownych rysunków, które przedstawiają rutynowe ruchy tak długo aż stają się one niepokojące.” W Londynie, na Londyńskim Międzynarodowym Festiwalu Animacji (LIAF), doceniono autora dźwięku do filmu, Michała Fojcika, przyznając „Koniunkcji” nagrodę za Najlepszy Dźwięk.

Film Marty Magnuskiej to rysunkowa animacja, w której kobieta i mężczyzna znajdują się w pokoju, gekon siedzi w terrarium, a kilka much krąży wokół lampy. Stopniowo znajdujemy coraz więcej zależności i analogii między ich działaniami i obserwowanymi elementami, w miarę jak rytm ich wszechświatów przyspiesza. Ukazane mikrokosmosy wydają się rytmicznie oddziaływać na siebie i przynależeć do wyższego, kosmicznego porządku.

Pełną listę filmów nagrodzonych na obu festiwalach znaleźć można na stronie internetowej festiwalu Animateka oraz na Facebooku festiwalu LIAF.