„III” i „KWADRATURA KOŁA” W SERBII I RUMUNII

Filmy Marty Pajek i Karoliny Specht będą na początku października reprezentować polską animację w konkursach festiwali ANIM’EST w Rumunii i BALKANIMA w Serbii.

Rumuński ANIM’EST powstał w 2006 roku i od razu zyskał sympatię mieszkańców Bukaresztu. W tym roku impreza rozpoczyna się 28 września i potrwa do 7 października. Festiwal w sześciu sekcjach konkursowych prezentuje animacje z całego świata. Poza pokazami filmów na festiwalu odbywają się również koncerty, warsztaty, spotkania branżowe i panele dyskusyjne.

Serbski festiwal jest nieco krótszy i rozpoczyna się na początku przyszłego miesiąca, jego termin to 2-6 października. BALKANIMA to Europejski Festiwal Filmów Animowanych, który corocznie odbywa się w Belgradzie. W pięciu sekcjach prezentowane są na nim filmy animowane z całej Europy.

Obie polskie animacje zostaną zaprezentowane w sekcjach konkursowych festiwali. Animacja Marty Pajek jest trzecią częścią tryptyku „Figury niemożliwe i inne historie”. „III” to portret kobiety w niełatwej i wyczerpującej relacji z mężczyzną, która przyciąga i odpycha z jednakową siłą. Z kolei film „Kwadratura koła” Karoliny Specht to, opowiadana za pomocą graficznych metafor, na wpół abstrakcyjna opowieść o pewnym niemożliwym uczuciu.

Więcej o festiwalach można znaleźć na ich stronach internetowychBALKANIMA i ANIM’EST