POLSKIE FILMY KRÓTKOMETRAŻOWE W LUKSEMBURGU

Na początku października rozpocznie się 11. edycja festiwalu CinEast w Luksemburgu. W konkursie znalazły się trzy polskie filmy krótkometrażowe.

Central and Eastern European Film Festival CinEast rokrocznie prezentuje najnowsze i  najciekawsze filmy z 20 krajów Europy Środkowo-Wschodniej.  Na widzów 18-dniowego  festiwalu czeka ponad 60 produkcji pełnometrażowych i około 40 krótkometrażowych. W programie prócz dokumentów, fabuł i animacji przewidziano koncerty, spotkania z zaproszonymi gośćmi, wystawy i debaty.

W tegorocznym konkursie filmów krótkometrażowych znalazły się trzy polskie produkcje – fabularny „Heimat” Emi Buchwald oraz animacje „III” Marty Pajek oraz „Na Zdrowie!” Pauliny Ziółkowskiej.

Bohaterami filmu „Heimat” jest pięcioosobowa, dosyć specyficzna rodzina, która spotyka się na komisariacie w małej miejscowości. Dorosłe dzieci muszą zeznawać przeciwko mężczyźnie, który pobił ich ojca. Sytuacja pobicia zbiegła się z momentem, kiedy najmłodsza z rodzeństwa, 20-letnia Nastka wyprowadziła się z domu a rodzice zostali sami.

Wyprodukowany przez Animoon animacja Mary Pajek jest trzecią częścią tryptyku „Figury niemożliwe i inne historie”. To portret kobiety w niełatwej i wyczerpującej relacji z mężczyzną, która przyciąga i odpycha z jednakową siłą.

Film „Na Zdrowie!” został wyprodukowany przez Państwową Wyższą Szkołę Filmową, TV i Teatralna im. L. Schillera w Łodzi. "Na zdrowie!" opowiada o ludziach czekających na przystanku autobusowym w słoneczny dzień. Nagle kolejne osoby zaczynają kichać. Wybucha epidemia. W chaosie kichnięć okazuje się jednak, że najgorzej jest pochorować się na samego siebie.

Więcej informacji na temat festiwalu można znaleźć tutaj.