DRUGA CZĘŚĆ NAJLEPSZYCH POLSKICH 30’ WKRÓTCE W KINACH

Kolejna odsłona cyklu Najlepsze polskie 30’ wkrótce trafi na ekrany kin. W kwietniu zobaczyć będzie można cztery filmy krótkometrażowe, które odniosły sukcesy na polskich i międzynarodowych festiwalach.

W programie pokazu znalazły się cztery polskie filmy krótkometrażowe:

„Ja i mój tata” (reż. Aleksander Pietrzak) - ciepła i wzruszająca historia o schorowanym ojcu i opiekującym się nim  synu, pragnącym czerpać jak najwięcej z ostatnich dni życia taty. Emocje dodatkowo pobudza niesamowita muzyka Łukasza Targosza. Film zebrał wiele nagród m.in. na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Krakowskim Festiwalu Filmowym, Festiwalu Młodzi i Film.

„Nazywam się Julita” (reż. Filip Dzierżawski) - szczera i poruszająca historia matki i córki z przejmującymi rolami Marty Ścisłowicz i Aleksandry Koniecznej, które dają prawdziwy pokaz aktorskich zdolności. Fabuła, inspirowana prawdziwą historią, przedstawia trudną relację obu kobiet, które po 10 latach milczenia spotykają się i konfrontują skrywane przez lata uczucia i emocje. Reżyser filmu dostrzeżony już został przez publiczność na Krakowskim Festiwalu Filmowym oraz na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Znakomite zdjęcia wielokrotnie nagradzanego Adama Palenty, podkreślają wyjątkowy realizm filmu.

„Baraż” (reż. Tomasz Gąssowski) – film okrzyknięty najlepszym aktorskim krótkim metrażem Warszawskiego Festiwalu Filmowego, ukazuje, jak młody ojciec, wykorzystując wspólną pasję do piłki nożnej, stara się przekazać synowi zasady, jakimi powinien kierować się w życiu, choć sam nie zawsze się do nich stosuje. Historia ta pełna humoru i miłości nagrodzona została m.in. na prestiżowym Europejskim Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Brest we Francji i Festiwalu Transatlantyk.

„Więzi” (reż. Zofia Kowalewska) - trwający zaledwie 18 minut dokument zdołał podbić filmowy świat i znalazł się na oscarowej shortliście. Reżyserka to studentka, która w klasie maturalnej nakręciła film o kryzysie małżeńskim swoich dziadków, którzy
po 45 latach wspólnego pożycia przestali się dogadywać i zdecydowali się na rozstanie. Uwaga i czułość, z jaką ukazani są bohaterowie zostały dostrzeżone i docenione najpierw na rodzinnym podwórku (Krakowski Festiwal Filmowy, T-mobile Nowe Horyzonty)
i na całym świecie (Sundance Film Festival, IDFA)

Filmy będzie można zobaczyć na ekranach kin w całej Polsce, m.in. Kino Elektornik/Warszawa (13 kwietnia), Kino Muza/Poznań (14 kwietnia), Kino Nowe Horyzonty/Wrocław (17 kwietnia), Kino Pod Baranami/Kraków (18 kwietnia), wybrane kina Cinema City (19 kwietnia).