DWIE POLSKIE ANIMACJE W CANNES

11 kwietnia poznaliśmy wyniki oficjalnej selekcji do sekcji krótkometrażowych 71. edycji festiwalu w Cannes. Animacja „III” Marty Pajek znalazła się w konkursie głównym filmów krótkometrażowych, a „Inny” Marty Magnuskiej w konkursie Cinéfondation Selection.

III” Marty Pajek został wybrany do głównego konkursu filmów krótkometrażowych w Cannes. Producentem filmu jest Animoon. Komisja selekcyjna otrzymała 3943 zgłoszenia, z których wybrała osiem filmów zakwalifikowanych do konkursu - siedem fabularnych i jeden animowany.

„III” to druga część tryptyku „Figury niemożliwe i inne historie...”. Kobieta i mężczyzna w średnim wieku spotykają się w poczekalni. Powoli zbliżają się do siebie. On pomaga jej zdjąć ciężkie, czarne futro, które okrywa jej nagie ciało. Tak rozpoczyna się ich wspólna gra polegająca na naprzemiennym uwodzeniu i obnażaniu się wzajemnie. Ich dłonie sięgają aż do wnętrza ciał, których organy przypominają roślinne formy.

Natomiast „Inny” Marty Magnuskiej został zaproszony do sekcji Cinéfondation Selection. Komisja selekcyjna obejrzała 2426 filmów zgłoszonych przez szkoły z całego świata. To z nich wybrała finałowe 17 filmów - 14 filmów fabularnych i 3 animowane.

W animacji w oczekiwaniu na tajemniczego gościa, zgromadzeni snują przypuszczenia, jak wygląda i kim jest obcy. Nieznajomy materializuje się w ich wyobraźni, a jego obecność staje się niemal namacalna. Początkowy entuzjazm tłumu ustępuje miejsca uczuciu niepokoju.

Warto podkreślić, że na 25 filmów, które znalazły się w oficjalnej selekcji, tylko cztery filmy są animowane, w tym aż dwa z Polski.

71. Festiwal Cannes odbędzie się od 8 do 19 maja. Więcej informacji o festiwalu znajduje się tutaj.