POLSCY LAUREACI 22. EDYCJI CAMERIMAGE

Złotą Żabę za zdjęcia do filmu Michała Szcześniaka „Punkt wyjścia” otrzymał Przemysław Niczyporuk. Film zwyciężył w Konkursie Krótkometrażowych Filmów Dokumentalnych. Srebrną Kijankę w Konkursie Etiud Studenckich zdobył natomiast Andrzej Cichocki za zdjęcia do swojego filmu „Las cieni”.

„Punkt wyjścia” w reżyserii Michała Szcześniaka jest jednym ze zwycięzców zakończonego w minioną sobotę, 22 listopada, festiwalu Camerimage. Złotą Żabę w Konkursie Krótkometrażowych Filmów Dokumentalnych otrzymał autor zdjęć do filmu – Przemysław Niczyporuk. Wyprodukowany przez Studio Munka „Punkt wyjścia” pokonał szesnaście innych filmów startujących w tym samym konkursie. Jury w składzie Jay Rosenblatt (przewodniczący), Kate Amend, Lawrence Grobel, Christian Frei i Nancy Schreiber doceniło film za „ujmujące zdjęcia, w trudnych warunkach, które pomogły wydobyć emocje oraz wyrazistość głównych bohaterów i ich relacji w stosunku do siebie” [tłumaczenie werdyktu jury: Studio Munka]

Bohaterką „Punktu wyjścia” jest Aneta, która zbuntowała się w wieku 19 lat. Do więzienia trafiła za morderstwo. Dziewięć lat później, odsiadując wyrok podejmuje pracę opiekunki. Codziennie wyjeżdża poza mury więzienia do domu spokojnej starości, by opiekować się  chorą na reumatyzm panią Heleną. Rozmowy z podopieczną uświadamiają Anecie, jak wiele w życiu posiada i pozwalają uwierzyć w siebie przed ciężką próbą, jaka ją czeka.

W Konkursie Etiud Studenckich Srebrną Kijankę zdobył Andrzej Cichocki za zdjęcia do swojego filmu „Las cieni”. Film nagrodziło jury w składzie: Rob Epstein (przewodniczący), Andreas Dresen, Steven Poster, Irena Strzałkowska, Martin Walsh, Marcin Wrona, Aaron Young i Phedon Papamichael. W tej sekcji konkursowej wzięły udział 22 filmy.

Kłusownik, jeden z bohaterów „Lasu cieni”, staje oko w oko z wytropionym wilkiem, gdy nagle słyszy wystrzały z broni. Mężczyzna dostrzega uciekających, wystraszonych ludzi. Tymczasem  w lesie gubi się jeden z biegnących - mały chłopiec. Nawet wilki przeczuwają nadciągające niebezpieczeństwo.

Camerimage już od ponad dwudziestu lat prezentuje najlepsze pod względem walorów operatorskich filmy świata. Filmy prezentowane są i oceniane przez międzynarodowe jury w aż dziesięciu sekcjach konkursowych, a do Bydgoszczy na czas festiwalu zjeżdżają największe operatorskie nazwiska.

Pełną listę filmów nagrodzonych na Camerimage znaleźć można tutaj.