DWA POLSKIE DOKUMENTY W KONKURSIE FESTIWALU SUNDANCE!
„Punkt wyjścia” w reżyserii Michała Szcześniaka i „Obiekt” Pauliny Skibińskiej zakwalifikowały się do konkursu Documentary Short Films 37.Festiwalu Filmowego Sundance – najważniejszej imprezy kina niezależnego na świecie. Oba filmy zostały wyprodukowane w Studiu Munka działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich.
Kwalifikacja aż dwóch polskich produkcji do tak prestiżowego konkursu to niebywały sukces - „Punkt wyjścia” i „Obiekt” pokonały 8061 filmów zgłoszonych do tegorocznej edycji konkursu. O nagrody będą walczyły z 60 dokumentami z całego świata.
Obie produkcje zrealizowano w ramach programu „Pierwszy Dokument” w Studiu Munka-SFP. Dla „Punktu wyjścia” pokaz w Park City będzie amerykańską premierą. Reżyser filmu, Michał Szcześniak tak komentuje informację o Sundance: Dowiedziałem się o kwalifikacji „Punktu wyjścia” na festiwal Sundance podczas akademii IDFA w Amsterdamie. Informacja była entuzjastyczna. Ja tymczasem dopiero zaczynałem rozumieć, jak ważny jest festiwal Sundance, że to wielkie wyróżnienie i świetne miejsce dla „Punktu wyjścia”.
Film opowiada o Anecie, która zbuntowała się w wieku 19 lat. Do więzienia trafiła za morderstwo. Dziewięć lat później, odsiadując wyrok, podejmuje się pracy opiekunki. Codziennie wyjeżdża poza mury więzienia do domu spokojnej starości, by opiekować się chorą panią Heleną. Rozmowy z podopieczną uświadamiają Anecie, jak wiele w życiu posiada i pozwalają uwierzyć w siebie przed ciężką próbą, jaka ją czeka. Dokument zdobył już nagrody na wielu polskich festiwalach, między innymi w Koszalinie, Radomiu, Opolu i Kielcach. Autor zdjęć do „Punktu wyjścia” - Przemysław Niczyporuk - otrzymał Złotą Żabę w Konkursie Krótkometrażowych Filmów Dokumentalnych podczas 22. edycji festiwalu Camerimage. Film powstał w koprodukcji ze Studiem Filmowym „N”.
Z kolei „Obiekt” Pauliny Skibińskiej w Sundance będzie miał swoją światową premierę – to pierwszy festiwal najnowszego dokumentu Studia Munka-SFP. Reżyserka nie przypuszczała, że uda się im zakwalifikować do konkursu: Byłam zaskoczona. Wydawało mi się, że Sundance woli tematy społeczne, dokumenty oparte na dialogu lub komentarzu. Nasz film jest bardzo formalny, nie ma tam ani jednego słowa.
W filmie pokazano akcją poszukiwawczą, rozgrywającą się w przestrzeni dwóch światów – na lodowej pustyni oraz pod wodą. Film jest opowiadany z punktu widzenia ekipy ratunkowej, nurka wkraczającego do podlodowego świata oraz zwykłych ludzi, oczekujących na brzegu. Autorem zdjęć do dokumentu jest Jakub Stolecki, a koproducentem filmu Studio PUK.
W 2013 roku Short Film Grand Jury Prize zdobył dokument Grzegorza Zaricznego „Gwizdek”- wyprodukowany przez Studio Munka-SFP, a w 2011 w konkursie dokumentów krótkometrażowych Wyróżnienie otrzymał Jakub Stożek za "Poza zasięgiem". Ponadto na Festiwalu Sundance prezentowane były fabularne "Opowieści z chłodni" Grzegorza Jaroszuka w 2012 roku oraz "Echo" Magnusa von Horna i "Urodziny" Jenifer Malmqvist w 2010 roku.
Sundance Film Festival organizowany przez Sundance Institute jest jednym z najważniejszych wydarzeń promujących kino niezależne na świecie. Sekcje konkursowe festiwalu poświęcone są zarówno produkcjom pełnometrażowym, jak i filmom krótkim. Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się w dniach 22.01-01.02 2015 roku.
Pełną listę filmów zakwalifikowanych do udziału w konkursie krótkometrażowym znaleźć można tutaj.
[źródło: informacja prasowa Studia Munka]