POLSKIE ANIMACJE NA FESTIWALU ANNECY
Znamy listę filmów zakwalifikowanych do tegorocznej selekcji największego festiwalu animacji na świecie, który każdego roku odbywa się we francuskim Annecy. W tym roku w programie festiwalu będzie można obejrzeć pięć polskich animacji krótkometrażowych.
Do udziału w 38. edycji festiwalu w Annecy zgłoszono 2, 298 filmów wyprodukowanych w 88 krajach. W miniony poniedziałek dyrektor artystyczny festiwalu – Marcel Jean – ogłosił wyniki trwającej kilka miesięcy pracy komisji selekcyjnej, której przewodniczył. W efekcie 200 filmów zaproszono do czterech sekcji konkursowych oraz sekcji pozakonkursowych filmów krótkometrażowych. W Annecy filmy powalczą o miano najlepszego filmu krótkometrażowego, telewizyjnego, filmu zrealizowanego na zlecenie oraz filmu studenckiego, a najlepsze z nich otrzymają nagrody Kryształów.Po ubiegłorocznej edycji festiwalu, podczas której polska kinematografia animowana została zaprezentowana w ramach szerokiego programu retrospektywnego Focus on Poland, także w tym roku możemy liczyć na wyraźną obecność polskich filmów w programie. Zaproszenie do sekcji konkursowych festiwalu otrzymały aż cztery filmy krótkometrażowe. Do konkursu krótkometrażowych filmów animowanych zaproszono w tym roku 43 filmy w tym dwa polskie tytuły – znane festiwalowej publiczności „Ex Animo” Wojciecha Wojtkowskiego oraz najnowszy film Piotra Dumały „Hipopotamy”. Producentem obu filmów jest warszawskie Fumi Studio, które na swoim koncie ma takie produkcje jak „Drwal” Pawła Dębskiego czy „Tajemnica góry Malakka” Jakuba Wrońskiego. W konkursie filmów studenckich wśród 54 innych filmów powalczą filmy dwóch studentek łódzkiej PWSFTViT – „Nieprawdopodobnie elastyczny człowiek” Karoliny Specht oraz „Gruby i chudy” Aleksandry Brożyny (koprodukcja Fumi Studio). W sekcji pozakonkursowych filmów krótkometrażowych zobaczymy natomiast „Łaźnię” Tomka Duckiego (prod. Studio Miniatur Filmowych, Peek and Boo).
W tym roku delegacja polskich twórców i producentów filmów animowanych będzie także obecna na odbywających się równolegle z festiwalem targach MIFA. Już po raz czwarty Krakowska Fundacja Filmowa przy wsparciu PISF jest organizatorem polskiego stoiska narodowego Polish Animations. Także w tym roku Polska znajdzie się więc w grupie ponad 60 uczestniczących w targach krajów.
Wyniki selekcji filmów pełnometrażowych poznamy z 25 kwietnia.
Więcej informacji na temat festiwalu można znaleźć tutaj
U góry: kadr z filmu „Hipopotamy” Piotra Dumały