MARZEC NA FESTIWALACH KRÓTKOMETRAŻOWYCH

W marcu festiwale powoli budzą się do życia po zimowym odpoczynku. Wiosną wiele polskich filmów krótkometrażowych będzie można zobaczyć w tym miesiącu na międzynarodowych festiwalach. Sprawdźcie gdzie.

Jeszcze w styczniu zaczął się festiwal File Anima – Electronic Language International Festival, który swoje zakończenie będzie mieć właśnie w marcu. Na festiwalu można zobaczyć „Stone Story” Marcina Giżyckiego. Natomiast jeszcze w lutym wystartował chorwacki festiwal ZagrebDOX, w którego programie znalazł się krótkometrażowy dokument „Jak zostać papieżem?” Justyny Mytnik.

1 marca w Niemczech rozpoczął się natomiast Mittelpunkt Europa Film Fest, na który zaproszono „Polonez” Agnieszki Elbanowskiej i „Więzi” Zofii Kowalewskiej. Dokument Agnieszki Elbanowskiej pojawi się także na Bucharest International Experimental Film Festival w Rumunii, a Zofii Kowalewskiej na Pow Film Festival w USA.

Na początku miesiąca odbył się Annual Copenhagen Film Festival w Danii, gdzie pokazany został „Krótki dystans” Giovanniego Pierangeliego. W tym samym czasie, w Brazylii, rozpoczął się festiwal Interanima, gdzie pokazane zostaną „Figury niemożliwe i inne historie II” Marty Pajek, „O Matko!” Pauliny Ziółkowskiej i „Cipka” Renaty Gąsiorowskiej. Animację Renaty Gąsiorowskiej będzie można w tym miesiącu zobaczyć pięć razy. Oprócz Brazylii pokazana zostanie m.in. na Festival International Du Film D’Aubagne we Francji czy GLAS Animation Festival w USA. Tam też będzie można zobaczyć „XOXO – pocałunki i uściski” Wioli Sowy.

Dwa razy w tym miesiącu będzie można zobaczyć „Ostatni sezon” Sławomira Witka: na Bunter Hund ISFF w Monachium w Niemczech oraz na World Film Festival w Estonii. Tam zaproszono do programu także „Trzy rozmowy o życiu” Julii Staniszewskiej, które znalazły się również na festiwalu Lakeside Doc Festival w Indiach.

Pierwsza połowa miesiąca to także konkursowy pokaz filmu „Baraż” Tomasza Gąsowskiego na Silk Road International Film Festival w Irlandii, fabuły „Złe uczynki” Piotra Domalewskiego na Schul Kino Wochen w Niemczech czy animacji „Watch Your Thoughts” Marcina Giżyckiego na Nottingham International Microfilm Festival w Wielkiej Brytanii. „Watch Your Thoughts” w tym miesiącu będzie też pokazany na 60 Second International Film Festival w Pakistanie. Kolejnym filmem Marcina Giżyckiego, który będzie można zobaczyć w marcu jest „Monument” - pojawi się na Athens Animfest w Grecji.

Na Tricky Women Festival w Austrii będzie można zobaczyć „Wieczór” Izabeli Plucińskiej oraz „Klimat i wanilia” Bogny Kowalczyk. Animacja Bogny Kowalczyk pojawi się także na Mecal Pro International Short Film and Animation Festival. Tam też pokazani zostaną „Miejscy kowboje” Pawła Ziemilskiego, „Debiut” Katarzyny Kijek i „XOXO – pocałunki i uściski” oraz „Wolta” Karoliny Poryzały i Moniki Koteckiej. Dokument w marcu pojawi się też w Kanadzie na Salem Film Fest.

Duży przegląd polskich filmów krótkometrażowych odbędzie się w tym miesiącu na Tampere Film Festival w Finlandii, w bogatym programie „Poland” znalazły się filmy animowane, fabularne i

dokumentalne. Więcej informacji o pokazach znajduje się tutaj. Dwa filmy Tampere Film Festival zaprosił do konkursu: „Karuzelę” Patrycji Polkowskiej i „Bernarda” Anny Oparkowskiej. „Bernard” w marcu zagości też na festiwalu animacji Monstra w Lizbonie. Tam w oficjalnej selekcji znalazły się także „Ślady ulotne” Agnieszki Waszczeniuk oraz „Zaczyn” Artura Hanaja.

Natomiast do FebioFest na Słowacji selekcjonerzy zaprosili „Euforię” Natalii Pietsch, „Proch” Jakuba Radeja, „Otwórz mi” Dominiki Gnatek oraz „Spitsbergen” Michała Szcześniaka. Niemiecki festiwal International Short Film Week Regensburg pokaże „Wyjdę z siebie” Karoliny Specht, „Cipkę” oraz „Ciało obce” Marty Magnuskiej. „Ciało obce” będzie można zobaczyć także w Rosji, na Errata Motion Pictures International Festival of Shorts about Paintings.

W drugiej połowie miesiąca na festiwalu Docville w Belgii zaprezentowana zostanie „Nauka” Emi Buchwald, a na Ca’ Foscari Short Film Festival we Włoszech pokazany zostanie „Wiem” Piotra Nalazka. Natomiast na festiwalu Regard w Kanadzie swoją premierę będzie miał „Room” Michała Sochy.

Aktualna lista festiwalowych pokazów dostępna jest tutaj.