10. EDYCJA SHORT WAVES FESTIVAL JUŻ WKRÓTCE

Short Waves Festival to międzynarodowy festiwal filmów krótkometrażowych, który odbędzie się w Poznaniu po raz 10. Sześć marcowych dni to prawdziwe święto krótkiego kina, polegające nie tylko na wspólnym oglądaniu filmów, ale także na żywym kontakcie z kulturą filmową w formie spotkań, dyskusji, czy wydarzeń spod znaku event cinema. Ponad 70 wydarzeń, prawie 300 filmów i kilkudziesięciu gości z całego świata - nie bez powodu festiwal bywa określany mianem najbardziej treściwego festiwalu krótkiego kina.

Short Waves Festival spina w sobie kilka wątków. Po pierwsze festiwal to konkursy. Pokazujemy najnowsze filmy krótkometrażowe z całego świata nie dłuższe niż 30 minut, które powalczą o nagrody w 5 kategoriach konkursowych.

W tegorocznym Konkursie Międzynarodowym znalazły się zróżnicowane gatunkowo filmy z 21 krajów, a z kolei w Konkursie Polskim zaprezentujemy wszystko to, co najlepsze w rodzimym krótkim metrażu. Dances With Camera to filmy nie tylko o tańcu, ale też o ruchu i fizycznym byciu człowieka w świecie, z kolei konkurs Urban View zawiera filmy dotyczące architektury, urbanistyki i designu. Best Of Ten to konkurs kuratorski. Na finałową dziesiątkę składają się propozycje programerów i dyrektorów najważniejszych europejskich festiwali filmowych.

Liczba pojawiająca się w nazwie konkursu nie jest przypadkowa. Short Waves Festival obchodzi 10. urodziny. Jubileusz chcemy świętować programem - bogatym, pobudzającym wyobraźnię, skłaniającym do myślenia. Festiwal otworzymy audiowizualnym widowiskiem All-In, którego nazwa nawiązuje do tegorocznego motto festiwalu: IN OR OUT. W edycji 2017 eksplorowaliśmy rozmycie granic, tym razem pytamy o wspólnotę i ostrość widzenia globalnej sytuacji. Zastanowimy się, co oznacza bycie “w lub poza” współczesnymi wspólnotami: lokalnymi, narodowymi, wirtualnymi. Te zagadnienia zilustruje tegoroczny fokus geograficzno - tematyczny poświęcony kinematografii Wielkiej Brytanii przygotowany we współpracy z wiodącymi festiwalami krótkiego kina z Wysp Brytyjskich oraz British Council.

Festiwal to także wydarzenia specjalne - niezapomnianych wrażeń dostarczy z pewnością A Wall is a Screen, czyli polska premiera projektu łączącego spacer ulicami miasta z elementami kina plenerowego, zamieniającego ściany budynków centrum Poznania w kinowe ekrany. Kino Forma | Off The Beaten Track to realizacja site-specific w przestrzeni klubu Farby, pokaz filmowy wzbogacony o elementy scenograficzne i performatywne; projekt transmedialny, wykraczającym poza granice tradycyjnego odbioru filmu.

Innym wydarzeniem spod znaku event cinema są filmowe domówki w ciemno, czyli Random Home Cinema. Kameralne pokazy filmowe w mieszkaniach Poznaniaków od lat cieszą się niesłabnącą popularnością - ich repertuar oraz adres pozostaje tajemnicą do ostatnich minut.

10. edycja festiwalu to także bogaty program pokazów pozakonkursowych. Można w nim znaleźć filmy nominowane do Oscara® czy Europejskiej Nagrody Filmowej. Ta sekcja zawiera także pokazy tematyczne jak Girl Power, Stary Człowiek i może czy pokazy filmów dla dzieci z berlińskiego festiwalu Kuki. W ramach Short Waves Festival odbędą się także prezentacje gatunkowe: Comedy Shorts czy Hot Shorts. W programie znalazł się też jubileuszowy zestaw krótkich metraży skompilowany specjalnie na 10-lecie współpracy ze Studiem Munka czy pokaz polskiego filmu tańca – Dances with Camera: Polish Moves.

Festiwal to również wydarzenia branżowe, do których należą panele dyskusyjne: Creativity Talks: Access to audiovisual culture podejmujący temat dostępności kultury audiowizualnej dla osób z niepełnosprawnościami oraz Creativity Talks: Film programming poświęcony zagadnieniu programowania festiwali filmowych. Uzupełnieniem panelu dyskusyjnego będzie Brunch Filmowy, podczas którego będzie można poznać kuratorów różnych europejskich festiwali. Równolegle, w ramach projektu Poznań ID, odbędzie się forum koprodukcyjne European Short Pitch, zorganizowane wspólnie przez Nisi Masę - Europejską Sieć Młodego Kina i Fundację Ad Arte. Otwarte dla publiczności pitchingi to okazja, by poznać tajniki funkcjonowania branży filmowej. Dopełnieniem forum koprodukcyjnego będzie pokaz filmów ESP: Screen it!

Short Waves Festival to sześć intensywnych dni wypełnionych krótkim kinem. Wieczorami zapraszamy publiczność do klubu festiwalowego PIES Andaluzyjski, w którym będą odbywać się dj sety oraz pokazy filmów z zaprzyjaźnionych festiwali, sprzyjające spotkaniom i wymianom filmowych doświadczeń w nieformalnej atmosferze.