POLSKIE ANIMACJE W KONKURSIE ANIMAFEST

Aż pięć polskich animacji znalazło się w konkursach rozpoczynającego się w poniedziałek, 5 czerwca, festiwalu Animafest Zagreb

Światowy Festiwal Filmów Animowanych Animafest Zagreb po raz pierwszy odbył się w 1972 roku, jest drugim najstarszym po Annecy festiwalem filmowym, który jest w całości poświęcony animacji i jednym z najważniejszych na świecie festiwali filmów animowanych.

W tym roku zostało zgłoszonych ponad 1600 filmów z 76 krajów, a do konkursu głównego zakwalifikowały się 44 animacje, w tym trzy polskie. Jury oceni "Czerń" Tomka Popakula, "Figury niemożliwe i inne historie II" Marty Pajek oraz "XoXo - pocałunki i uściski" Wioli Sowy.

Xoxo Pocałunki i uściskiWioli Sowy, to piękna opowieść o intymności, fascynacji i cielesnej ekspresji, a także o emocjach i wyznaczaniu emocjonalnych granic. “Figury niemożliwe i inne historie IIMarty Pajek są obrazem świata pełnego paradoksów i iluzji, opartego na koncepcji figury niemożliwej. Natomiast "Czerń" to opowieść o samotności i bezradności, w której zakiełkowała niespodziewana nadzieja.

W konkursie filmów studenckich znalazło się 46 filmów, w tym dwie polskie animacje" "Cipka" Renaty Gąsiorowskiej i "Ciało obce" Marty Magnuskiej.

Recenzję "Cipki "autorstwa Dagmary Marcinek można przeczytać w naszej Czytelni, a wywiad z reżyserką animacji tutaj.

Animafest Zagreb potrwa w tym roku od 5-10 czerwca.

Więcej informacji można znaleźć na stronie organizatora.