POLSKIE ANIMACJE NA FESTIWALU ANIMATOR

Aż sześć polskich animacji powalczy o nagrodę główną festiwalu Animator.

Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych ANIMATOR to największy festiwal filmu animowanego w Polsce. Co roku na festiwalu prezentowanych jest ponad 300 filmów z całego świata, w tym retrospektywy, przeglądy, premiery czy rzadko pokazywane dzieła pionierów animacji. Gośćmi festiwalu są wybitni twórcy światowej animacji, jak również reprezentanci polskich studiów animacji i instytucji filmowych, historycy animacji oraz przedstawiciele innych festiwali poświęconych animacji w Polsce i na świecie.

ANIMATOR zajmuje ważną pozycję na mapie najważniejszych festiwali filmów animowanych na świecie. Celem festiwalu jest prezentacja i popularyzacja polskiego i światowego, artystycznego kina animowanego oraz ukazywanie związków filmu animowanego z innymi dziedzinami sztuki. To także świetna okazja do konfrontacji środowiska twórców kina animowanego z rynkiem filmowym.

Animator jest drugim polskim festiwalem po Krakowskim Festiwalu Filmowym, który uzyskał status festiwalu kwalifikującego do Oscarów w kategorii filmu krótkiego

Z ponad tysiąca zgłoszeń nadesłanych z 65 krajów, komisja selekcyjna wybrała 48 filmów krótkometrażowych oraz 5 pełnych metraży.  Najlepszy obraz krótkometrażowy zdobędzie prestiżowego Złotego Pegaza / GRAND PRIX oraz 45 000 złotych. 6 filmów w konkursie będzie reprezentowało Polskę:

Czarnoksiężnik z krainy U.S. w reżyserii  Balbiny Bruszewskiej to animowany kolaż, satyra nawiązująca do amerykańskiej powieści L. Franka Bauma. Tajemnicze tornado porywa Dorotkę i przenosi do niezwykłego miejsca pełnego bogactw i niebezpieczeństw.

Dzięki uprzejmości artysty w reżyserii Piotra Bosackiego to film poświęcony pamięci. Warstwa literacka przypomina tu szkolny wykład, w którym autor opowiada m. in. o teorii dzieła sztuki. Całość balansuje na granicy między kpiną i powagą.

Dziwny przypadek wyreżyserowany przez Zbigniewa Czaplę to surrealistyczna podróż w kilku aktach. Sekwencja zdarzeń jak strumień świadomości, zapis osobistych refleksji i wspomnień. Suma przypadkowych doświadczeń oraz echo pamięci zbiorowej.

Cipka w reżyserii Renaty Gąsiorowskiej to opowieść o dziewczynie, która spędza wieczór w mieszkaniu. Postanawia zorganizować sobie sesję przyjemności w samotności, jednak nie wszystko idzie zgodnie z planem.

Zjazd w reżyserii Jerzego Tabora opowiada o pasażerach tramwaju pogrążających się w somnambulicznym tańcu.

Ostatni film to Winda wyreżyserowana przez Hieronima Neumanna. W osiemnastopiętrowym budynku jest tylko jedna winda i jedna klatka schodowa. Czekanie na windę rodzi konflikty, ale jest także źródłem zabawnych sytuacji.

Pokazy konkursowe odbywać się będą w trakcie 10. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych, który rozpocznie się w Poznaniu 7. lipca. Zwycięzców poznamy 13. lipca na Gali zamykającej festiwal Animator 2017.

Więcej informacji o festiwalu oraz pełna lista filmów konkursowych znajduje się na stronie organizatora