KRAKOWSKA FUNDACJA FILMOWA NOMINOWANA DO NAGRÓD PISF
Ogłoszono nominacje do Nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Statuetki zostaną przyznane po raz 16 w dziewięciu kategoriach. Krakowska Fundacja Filmowa, organizator Krakowskiego Festiwalu Filmowego, ma szansę otrzymać nagrodę za promocję polskiego kina za granicą. Laureatów i laureatki poznamy 25 września w trakcie 49. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.
Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej są szczególnym wyróżnieniem w branży filmowej, doceniającym pracę osób i instytucji niezwiązanych z produkcją filmów. To jedyne polskie odznaczenia, których celem jest wyszczególnienie osiągnięć wspierających rozwój polskiej kinematografii, promujących jej dorobek oraz ułatwiających społeczeństwu dostęp do polskiej twórczości filmowej.
Nagrody przyznawane są od 2008 roku. Statuetkę zaprojektował krakowski artysta rzeźbiarz Xavery Deskur. Zwycięzca otrzymuje również nagrodę pieniężną w wysokości 15 tysięcy złotych.
Tegorocznych nominowanych wskazała Kapituła w składzie: Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Karolina Rozwód, Dyrektor Departamentu Prawa Autorskiego i Filmu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Maciej Dydo, historyczka sztuki i kierowniczka działu dokumentacji Zachęty Karolina Vyšata, Dyrektor Narodowego Centrum Kultury Robert Piaskowski, współprowadząca poznańskie Kino Rialto Jola Myszka, Dyrektor i współtwórca Stowarzyszenia FILMFORUM Maciej Dominiak oraz kulturoznawczyni i szefowa działu kultury ELLE Maja Chitro.
Kandydatów zgłaszać mogły instytucje kultury, szkoły filmowe, władze samorządowe, instytucje pozarządowe związane z kulturą oraz inne podmioty działające w sektorze kultury.
Krakowska Fundacja Filmowa została powołana w 2003 roku z inicjatywy Krzysztofa Gierata przez Instytucję Apollo Film w celu organizowania wydarzeń popularyzujących film i działań wspierających produkcję filmową.
Głównymi obszarami działalności Fundacji poza organizacją Krakowskiego Festiwalu Filmowego są m.in.: promocja polskich filmów w kraju i za granicą, wspieranie twórczości audiowizualnej o wysokich walorach artystycznych, stymulowanie rozwoju zawodowego i artystycznego polskich filmowców, organizowanie specjalnych projekcji i pokazów, warsztatów, konwersatoriów, dyskusji oraz innych wydarzeń, które stwarzają okazję do spotkań, wymiany doświadczeń i dyskusji na temat współczesnej kultury filmowej.
W ramach kompleksowej promocji polskich filmów dokumentalnych, krótkich fabuł i animacji za granicą, Fundacja prowadzi trzy projekty realizowane dzięki dofinansowaniu z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej: Polish Docs, Polish Shorts i Polish Animations. Projekty te służą szeroko pojętej promocji polskiego kina i obejmują m.in. prowadzenie portali internetowych, organizację i obsługę stoisk polskich na targach filmowych, organizację pokazów polskich filmów za granicą, przygotowanie pakietu filmów online przeznaczonych dla zagranicznych profesjonalistów. Ponadto Fundacja w tym obszarze - w ramach projektu Polish Docs PRO - wspiera także polskich producentów i reżyserów, umożliwiając im udział w polskich delegacjach promujących projekty polskich dokumentów lub krótkich metraży na międzynarodowych pitchingach, prezentacjach, targach filmowych.
Działająca przy Fundacji Agencja KFF Sales&Promotion zajmuje się także obsługą festiwalową polskich dokumentów oraz krótkometrażowych animacji i fabuł, a od 2016 również sprzedażą polskich filmów dokumentalnych na zagraniczne rynki.
Krakowska Fundacja Filmowa korzysta z dofinansowań, grantów przyznawanych przez instytucje publiczne, prywatne oraz współpracuje z wieloma organizacjami w kraju i zagranicą.
Kolejnym obszarem działań Fundacji na polu promocji zagranicznej jest KFF Industry - wydarzenia branżowe przeznaczone dla obecnych na Krakowskim Festiwalu Filmowym profesjonalistów filmowych. W ramach KFF Inudstry odbywają się o trzy międzynarodowe pitchingi - Animated in Poland, Docs to Start i Docs to go. Każdy z nich ma za zadanie promować polskie projekty wśród zagranicznej branży filmowej i najczęściej jest dla nich pierwszym krokiem w świat. To własnie podczas KFF Industry ważni festiwalowi selekcjonerzy (m.in. z Cannes, Locarno, Berlinale, Sundance, IDFA, Hot Docs, CPH DOX czy Clermont - Ferrand) szukają nowych filmów.