POLSKIE FILMY NAGRODZONE NA ISLANDII

Poznaliśmy laureatów The Pigeon International Film Festival. Wśród najczęściej nagradzanych tytułów były polskie produkcje. Dwie nagrody otrzymało „Pianoforte” Jakuba Piątka, doceniono też rolę Justyny Wasilewskiej w filmie „Dziecko”, nagrody otrzymały też polskie pełnometrażowe fabuły – „Horror Story” Adriana Apanela i „Doppelganger. Sobowtór”.

The Pigeon International Film Festival to międzynarodowe wydarzenie filmowe odbywające się w Islandii, które promuje niezależne i innowacyjne kino. Festiwal przyciąga twórców z całego świata, oferując im platformę do prezentacji filmów fabularnych, dokumentalnych oraz krótkich metraży. Oprócz pokazów filmowych, w programie festiwalu znajdują się warsztaty, panele dyskusyjne oraz spotkania branżowe, które umożliwiają wymianę doświadczeń i nawiązywanie kontaktów. The Pigeon IFF jest znany z promowania młodych talentów oraz filmów o unikalnym, artystycznym charakterze. Islandzka sceneria dodaje wydarzeniu wyjątkowego klimatu.

Nagroda dla reżysera oraz operatora najlepszego filmu dokumentalnego trafiła do Jakuba Piątka i Filipa Drożdża za „Pianoforte”. Podwójnie nagrodzony film skupia się na kilku bohaterach. Obserwujemy ich w domach, w trakcie przygotowań, prywatnie. Narracja jest podporządkowana regułom konkursu podzielonym na trzy etapy oraz finał. Konkurs Chopinowski jest egzemplifikacją bardzo ważnego momentu życia naszych bohaterów. Mimo że świat przedstawiony wydaje się elitarny, niedostępny, to każdy z nich przygotowywał się do tego momentu właściwie całe życie. Wszyscy dzielą podobne marzenie i zostaną bezlitośnie zweryfikowani przez konkursowy mechanizm – okaże się, że ilość miejsc na podium jest drastycznie ograniczona. Część z nich odpadnie, część trafi do Finału.

W konkursie krótkometrażowym doceniono rolę Justyny Wasilewskiej w filmie „Dziecko” Zuzanny Grajcewicz. Kiedy na świat przychodzi dziecko Aśki, nie spodziewa się ona tego, że będzie musiała stawić czoła trudnym wyzwaniom. Musi zdecydować, czy wychowa syna, czy córkę. Tytułowe dziecko w momencie narodzin ma biologiczne cechy obu płci, a rodzice mają określić, które z nich zostaną operacyjnie wyeliminowane.

Więcej informacji o festiwalu można znaleźć na jego stronie internetowej.