KFF INDUSTRY 2021: PITCHINGI, SPOTKANIA, PREZENTACJE DLA BRANŻY FILMOWEJ
30 maja 2021 to data warta zapamiętania, gdyż wtedy rusza 61. Krakowski Festiwal Filmowy. Zeszłoroczna edycja pokazała, że pomimo przeciwności losu festiwal online jest możliwy do zorganizowania. W tym roku natomiast postawiono na model hybrydowy - widzowie spotykać się będą w kinach i przestrzeni wirtualnej. Natomiast całość KFF Industry, począwszy od 31 maja, odbędzie się w formule online. Zapraszamy do zapoznania się z programem.
Poniedziałek i wtorek należeć będą do twórców animacji. W ramach Animated in Poland przy współpracy z SPPA - Stowarzyszeniem Producentów Polskiej Animacji - 31 maja zorganizowany zostanie Talent Market – spotkanie doświadczonych producentów z młodymi twórcami animacji. Scenarzyści, animatorzy, reżyserzy oraz producenci poszukujący koproducenta będą mieli okazję spotkać się z producentami i właścicielami polskich studiów animacji poszukującymi nowych pomysłów i projektów filmowych. W ramach Talent Marketu odbędą się także dwa warsztaty: “Język animacji. Środki wyrazu dostępne w animacji: dźwięk, ruch, tempo i ich wpływ na narrację” oraz “Preprodukcja. Od briefu po ekipę produkcyjną”, przygotowane we współpracy z Pigeon Studio. Dla tych twórców, dla których równie istotna jest rola muzyki w filmie, wykorzystanie jej w internecie oraz związane z tym aspekty prawne odbędzie się panel przygotowany przy współpracy z Centrum Animacji Kraków, Krakowskim Klastrem Filmowym i kancelarią prawną Lassota Krawiec sp.j. „Muzyka z internetu – muzyka na legalu”. Dla zainteresowanych tajnikami pracy wybitnego mistrza animacji Piotra Dumały, tegorocznego laureata Smoka Smoków - odbędzie się masterclass z udziałem artysty, który opowie bliżej o swojej metodzie twórczej.
Animated in Poland to przede wszystkim międzynarodowy pitching, więc i w tym roku, 2 czerwca, reprezentanci wyselekcjonowanych 7 projektów będą mieli okazję zaprezentować fragmenty i opowiedzieć o swoich filmach, nim te trafią do programów polskich i zagranicznych festiwali filmowych. Prezentacje poprzedzone będą intensywnym warsztatem przygotowawczym dla uczestników, poprowadzonym przez Wima Vanackera, programera sekcji krótkiej Cannes Film Festival. Całość zakończą spotkania indywidualne z selekcjonerami najważniejszych światowych festiwali filmowych i międzynarodowymi agentami sprzedaży.
Po raz kolejny odbędzie się jedna z sesji DOC LAB POLAND, organizowana przez Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego. Warsztaty i konsultacje dla reżyserów i producentów polskich filmów dokumentalnych z zagranicznymi tutorami – Adriek Van Nieuwenhuijzen z IDFA Forum, Hanką Kastelicovą z HBO Europe, Radą Sesic z Sarajevo FF i Leeną Pasanen z Biografilm Festival oraz producentami - Christianem Poppem i Paulem Pauwelsem zakończą się dwoma sesjami pitchingowymi: DOCS TO GO! (środa, 2 czerwca) oraz DOCS TO START (czwartek, 3 czerwca). DOCS TO START to prezentacja polskich projektów w fazie dewelopmentu, natomiast DOCS TO GO! jest prezentacją polskich dokumentów w fazie montażu lub postprodukcji. Oba pitchingi połączone będą spotkaniami z ekspertami, potencjalnymi partnerami koprodukcyjnymi, programerami festiwali i agentami sprzedaży. Tegoroczne prezentacje to 20 projektów dokumentalnych, których autorami są znani już na arenie międzynarodowej reżyserzy, m.in. Matej Bobrik, Paweł Chorzępa, Eliza Kubarska czy Zuzanna Solakiewicz.
Z myślą o producentach szukających partnerów produkcyjnych zorganizowany został CEDOC – Central European Documentary Market: jedyne takie w Polsce indywidualne spotkania koprodukcyjne z międzynarodowymi decydentami branży filmowej oraz zagranicznymi producentami, którzy otwarci są na współpracę z Polską. Spotkania w formule one-on-one i round tables odbędą się między 2 a 4 czerwca.
Gość specjalny 61. Edycji Krakowskiego Festiwalu Filmowego to kinematografia norweska. Tym samym Festiwal zakończy trwającą kilka ostatnich lat filmową podróż przez kraje nordyckie. Pokazy najnowszych norweskich dokumentów, filmów krótkometrażowych i animacji zostaną zaprezentowane w programie „Focus na Norwegię”. Istotnym wydarzeniem branżowym będzie prezentacja modeli finansowania, możliwości koprodukcyjnych oraz międzynarodowych festiwali filmowych w Norwegii. W spotkaniu odbywającym się 1 czerwca udział wezmą przedstawiciele Norweskiego Instytutu Filmowego oraz selekcjonerzy norweskich festiwali filmowych.
W programie nie mogłoby zabraknąć KFF Industry Meetings, indywidualnych spotkań konsultacyjnych z programerami festiwali filmowych przeznaczonych dla filmowców, producentów oraz osób zajmujących się promocją filmów. Na spotkaniach swoją obecność potwierdzili programerzy m.in. Berlinale, Sundance, holenderskiego IDFA kanadyjskiego Hot Docs czy szwajcarskiego Visions du reel.
Koniec naszego branżowego tygodnia, tradycyjnie w sobotę, to czas dla Forum Dokumentu i Animacji przygotowane przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Tegorocznym tematem Forum będzie dystrybucja filmów w dobie pandemii.
KFF Industry to także KFF Video Library – wcześniej znana uczestnikom jako KFF Market. W cyfrowej wideotece przez cały festiwalowy tydzień będzie można oglądać najnowsze filmy z całego świata, które szukają dystrybucji kinowej, festiwalowej i telewizyjnej. W tegorocznym katalogu znalazło się około 250 filmów dokumentalnych, krótkometrażowych i animowanych, dokładnie wyselekcjonowanych przez naszych partnerów z: DOK Leipzig, East Silver, Thessaloniki International Documentary Film Festival i Festival dei Popoli spośród ponad 1500 filmów z różnych części Europy. Co ważne, w KFF Video Library uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć również wszystkie filmy z całego programu 61. KFF.
Szczegółowy program KFF Industry oraz pełen harmonogram.
Partnerami KFF Industry 2021 są: Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego, Stowarzyszenie Producentów Polskiej Animacji, Norwegian Film Institute, Ambasada Norwegii, Sound Mind Studio, Fixafilm, Crew United Polska, Centrum Animacji Kraków, Krakowski Klaster Filmowy, Lassota Krawiec sp.j., Documentary Association of Europe
Projekt zrealizowany przy wsparciu finansowym Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, Miasta Kraków i Stowarzyszenia Filmowców Polskich.
Patroni medialni: Film & TV Camera, Polish Docs, Polish Shorts, Polish Animations, Kino, Magazyn Filmowy SFP, Business Doc Europe, Modern Times Review, Film New Europe
Organizatorem i producentem KFF Industry jest Krakowska Fundacja Filmowa. Wydarzenie odbywa się podczas 61. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.