WYSTARTOWAŁ SZCZECIN EUROPEAN FILM FESTIVAL
Jak co roku, jesień w Szczecinie będzie filmowa - a to za sprawą kolejnej edycji Szczecin European Film Festival, która rozpoczęła się 17 października i potrwa do 26 dnia tego miesiąca.
W ramach festiwalu zaprezentowanych zostanie ponad 150 filmów, a w tym ponad 40 premierowych. Trzonem Szczecin European Film Festival jest Część Konkursowa, czyli prezentacja najnowszego kina dokumentalnego, do której w tym roku zgłoszono rekordową liczbę blisko 1800 filmów.
W składzie Międzynarodowego Jury Konkursu Europejskiego, oceniającego 32 produkcje z 20 krajów, zasiądą: Tomasz Raczek, Muriel Montini, Claus Löser.
Natomiast Konkurs Polski, prezentujący 10 produkcji, oceniać będzie Jury Polskie w składzie: Agnieszka Obszańska, Andrzej Titkow, Maja Wolińska.
Spośród wszystkich filmów konkursowych, niemieckie jury przyzna natomiast Nagrodę Findling, równoznaczną ze specjalnym tournée wybranego przez Findling Jury filmu, obejmującym pokazy w niemieckich oraz polskich kinach. W jego składzie zasiądą: Sven Eggers, Klaus Blaudzun, Roberta Wirminghaus.
Pula nagród w części konkursowej SEFF '15 wyniesie około 80.000,00 zł.
W Konkursie Europejskim znalazły się trzy polskie dokumenty:
„Figura”, reż. Katarzyny Gondek,
„Mów do mnie”, reż. Marty Prus,
„Ugumu”, reż. Franciszka Lubicza-Łapińskiego.
Komisja Programowa w składzie Jörg Foth, Joanna Wójcik, Bartosz Wójcik wybrała w tym roku 10 filmów do Konkursu Polskiego, oto lista zakwalifikowanych:
1. „85625” reż. Maciej Jarczyński,
2. „Amerykanka. All included” reż. Viktar Korzoun,
3. „Chapri” reż. Katarzyna Płazińska,
4. „Niewidzialne” reż. Zofia Pręgowska,
5. „Pieśń Pasterza” reż. Vahram Mkhitaryan,
6. „RekonGrodek” reż. Devin Horan, Margherita Malerba,
7. „The Real Dreams” reż. Michalina Hendrys,
8. „Touch Of Freedom” reż. Sardar Arshad Khan,
9. „Visible - Not Visible” reż. Michalina Hendrys,
10. „Wrona” reż. Przemysław Jan Chrobak.
W programie wydarzeń towarzyszących znajdą się m.in.
Najlepsze Filmy Świata, czyli prezentacje najnowszych i najbardziej uznanych przez widzów produkcji dokumentalnych nagradzanych na festiwalach takich jak Berlinale, DOC.fest w Monachium czy Krakowski Festiwal Filmowy.
Mrożek. Życie warte jest życia – premiera filmu oraz wystawa o kultowym twórcy Sławomirze Mrożku w reżyserii Pawła Chary. A wszystko to w najpiękniejszym budynku w Europie, czyli w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.
Retrospektywa – Józef Robakowski, czyli prezentacja twórczości prekursora i jednego z najważniejszych twórców sztuki video oraz profesora PWSFTViT w Łodzi, który będzie również gościem specjalnym punktu Masterclass.
Przekraczanie Granic – wraz z Tomaszem Raczkiem i Bartoszem Wójcikiem podejmiemy dyskusję na temat wciąż zanikającej granicy pomiędzy filmem, a innymi gałęziami sztuk wizualnych i nowymi ścieżkami rozwoju technologii.
Oblicza Zachodniopomorskiej Kinematografii – Monika Szwaja, czyli przegląd filmów szczecińskiej autorki, reżyserki kilkuset reportaży i dokumentów, dziś kojarzonej głównie z twórczością pisarską.
Ponadto, w ramach tegorocznej edycji SEFF odbędzie się, po raz pierwszy w Szczecinie, forum ekspertów branży filmowej - SEFF Film Forum.
Uzupełnieniem oferty filmowych doznań będzie wieczorna Strefa Chillout pełna propozycji koncertowych i niezobowiązujących projekcji kultowego kina światowego.
Więcej informacji o festiwalu znajduje się na stronie internetowej.
źródło: informacja prasowa