POLSKIE ANIMACJE NOMINOWANE DO NAGRÓD GOLD PANDA

“Fuga na wiolonczelę, trąbkę i pejzaż” Jerzego Kuci i “To pewna wiadomość” Joanny Jasińskiej Koronkiewicz otrzymały nominacje do prestiżowych, azjatyckich nagród telewizyjnych Gold Panda. Gala rozdania nagród 13. edycji imprezy odbędzie się 4 listopada.

Film Jerzego Kuci otrzymał aż trzy nominacje w kategorii filmów animowanych -  nominację do Grand Prix, nominację dla najlepszego zagranicznego filmu animowanego oraz nominację za najlepszą plastykę i efekty wizualne. Malarska animacja Joanny Jasińskiej – Koronkiewicz “To pewna wiadomość” znalazła się w zestawie filmów nominowanych do specjalnej nagrody jury. Podczas 13. edycji imprezy filmy animowane otrzymywały nominacje w aż 12 kategoriach. Laureatów tegorocznego rozdania poznamy już 4 listopada. 

“Fuga na wiolonczelę, trąbkę i pejzaż” Jerzego Kuci to refleksyjna opowieść, zrealizowana w poetyckiej formule filmowej opartej na relacji obrazu i muzyki. Film przedstawia proces poszukiwania specyfiki pejzażu i wyzwalania ludzkich emocji, przywołując wydarzenia, które miały miejsce w przedstawionej scenerii. Film Jerzego Kuci zdobył już dziewięć nagród na festiwalach w Polsce i za granicą.

Drugim polskim filmem w gronie nominowanych jest  “To pewna wiadomość!” Joanny Jasińskiej – Koronkiewicz. Filmowa adaptacja bajki Hansa Christiana Andersena, jest zabawną, ale jakże prawdziwą historią pewnej plotki. Temat aktualny od zawsze, a szczególnie dziś, w dobie rozwoju mediów audiowizualnych, tabloidów i Internetu. Akcja toczy się na przedmieściach pewnego Kurzego Miasteczka wokół narastającej plotki, o nobliwej kurze, która zgubiła jedno małe piórko. Wiadomość przekazywana z ust do ust, a właściwie z dzioba do dzioba, zamienia się w „dramatyczną” opowieść o pięciu kurach, które „umarły” z miłości do koguta. Zachowania kur i innego ptactwa, pokazują w krzywym zwierciadle ludzkie reakcje i emocje związane z rozpowszechnianiem plotki. Producentem filmu jest poznańskie Telewizyjne Studio Filmów Animowanych. 

Nagrody Gold Panda przyznawane są co dwa lata od 1991 roku podczas Syczuańskiego Festiwalu Telewizyjnego. W tym roku w kategorii filmów animowanych organizatorzy otrzymali 404 filmów z 42 krajów. 

Więcej o nagrodach Golden Panda można przeczytać tutaj