POLACY NAGRODZENI NA FESTIWALU BANJALUKA

We wtorek zakończyła się 7. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych BANJALUKA. Pośród nagrodzonych filmów znalazły się aż trzy polskie animacje.

Festiwal Banjaluka powstał na kanwie festiwalu The May Festival of Animated Film, którego pierwsza edycja odbyła się w 1971 roku i który był pionierskim festiwalem poświęconym wyłącznie animacji w byłej Jugosławii. Festiwal Banjaluka odbywający się co roku z końcem października gromadzi dużą widownię oraz gości zagranicznych. W programie festiwalu oprócz sekcji konkursowej można znaleźć liczne retrospektywy, pokazy towarzyszące oraz warsztaty skierowane do profesjonalistów i amatorów.

Podczas tegorocznej edycji festiwalu w konkursie pokazano pięć polskich filmów animowanych - „Ziegenort” Tomasza Popakula, „Zmysły prysły” Marcina Wasilewskiego, „Łaźnia” Tomka Duckiego, „Hipopotamy” Piotra Dumały oraz „Ab ovo” Anity Kwiatkowskiej-Naqvi.

W ostatni wtorek poznaliśmy laureatów festiwalu, których wyłoniło trzyosobowe jury. Pierwszą nagrodą, która wieczorem 28 października trafiła do polskiego filmu była nagroda dla najlepszej animacji 2D dla najnowszego filmu Piotra Dumały pt. „Hipopotamy”. W rzece kąpie się kilka nagich kobiet z dziećmi, przypatruje się im z ukrycia grupka mężczyzn, decydują się zbliżyć, ich spotkanie przybiera dramatyczny przebieg inspirowany wydarzeniami z życia hipopotamów. Producentem filmu Dumały jest warszawskie Fumi Studio. To już kolejna nagroda dla „Hipopotamów”. Film do tej pory doceniły m.in. składy jurorskie festiwali animacji w Ottawie, Cinefiesta w Puerto Rico czy Countryside Animafest na Cyprze.

Drugim polskim filmem nagrodzonym tego samego wieczoru był „Ab ovo” Anity Kwiatkowskiej-Naqvi. Film, zrealizowany przez studentkę łódzkiej PWSFTviT otrzymał nagrodę dla najlepszej animacji plastelinowej. „Ab ovo” pokazywane do tej pory na ponad 40 zagranicznych festiwalach jest poświęcone tematowi ciąży. Film ukazuje budzenie się do życia nowego istnienia, ale także niepokój wpisany w przeobrażanie się kobiecego ciała, które zatraca swoje dawne kształty i formuje się pod wpływem siły, oddziałującej na nie od wewnątrz. Ab ovo jest niezwykle plastyczną animacją, która ilustruje drzemiącą w każdej kobiecie moc płodności. W 2013 roku film otrzymał nagrodę dla najlepszego filmu studenckiego na prestiżowym festiwalu filmów animowanych w Annecy.

Specjalne wyróżnienie trafiło natomiast do Tomka Duckiego i jego nagradzanej „Łaźni”. Film wyprodukowany przez warszawskie Studio Miniatur Filmowych oraz Peek and Boo to historia spotkania dwóch starych pływaczek w łaźni. To kolejne wyróżnienie dla najnowszego filmu Duckiego, który festiwalowej publiczności dał się poznać dzięki zrealizowanemu siedem lat wcześniej „Life line”. Tylko w tym roku "Łaźnia" otrzymała specjalne wyróżnienia podczas festiwali Animafest w Zagrzebiu oraz Countryside Animafet na Cyprze oraz dziewięć zagranicznych nagród. 

Więcej o festiwalu Banjaluka można przeczytać na jego oficjalnej stronie internetowej.