LISTOPAD NA FESTIWALACH FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH
Jesienią, jak co roku obserwujemy wzmożony ruch festiwalowy. W tym miesiącu polskie filmy krótkometrażowe – dokumentalne, fabularne i animowane - będą pokazywane aż 135 razy na 50 zagranicznych festiwalach.
Festiwalowy listopad zainicjuje pokaz trzech krótkich filmów fabularnych na festiwalu w niemieckim Cottbus. W konkursie głównym o nagrody powalczą „Gównojady” (A. Wojcierowska) i „Arena” (M. Rath) a w konkursie U18 skierowanym do młodzieży debiutujące za granicą „Zasady gry” w reżyserii Wojciecha Jagiełło. 24. edycja festiwalu zakończy się w najbliższą niedzielę, 9 listopada. Jeszcze w tym tygodniu rusza także 7. edycja hiszpańskiego festiwalu filmów średniometrażowych La Cabina, który w Walencji potrwa do 16 listopada. W konkursie o festiwalowe laury zawalczy pięć polskich filmów – m.in. „Flora i fauna” Piotra Litwina oraz „Gry” Macieja Marczewskiego.
W tym miesiącu polskie filmy powalczą także o nagrody ważnych festiwali filmów krótkometrażowych m.in. Leeds IFF („Gównojady” A. Wojcierowskiej), Asiana ISFF („Errata” A. Biedrzyckiego), Alcine („Flora i fauna” P. Litwina i „Matka” Ł. Ostalskiego) oraz Istanbul ISFF („Prawdziwy miód” S. Witka, „Granice wytrzymałości” M. Marlikowskiego i „Wulkan” M. Wawrzeckiego). Warto dodać, że w tym miesiącu polskie filmy zawędrują aż do Egiptu. W programie 36. edycji Kairskiego Festiwalu Filmowego widzowie obejrzą „Chłopców” Pawła Orwata.
Najpopularniejszym krótkim filmem listopada jest „Arena” Martina Ratha – prod. PWSFTviT. W tym miesiącu film zostanie pokazany na ośmiu zagranicznych festiwalach – m.in. w Denver, Cottbus, Leuven czy Kalkucie. Film Ratha, które swoje festiwalowe tournée rozpoczął w listopadzie ubiegłego roku na festiwalu w Cork (gdzie otrzymał także Grand Prix) do tej pory był pokazywany za granicą już 25 razy.
W listopadzie odbędą się także trzy ważne festiwale filmów studenckich, w programie których nie zabraknie polskich filmów. Pierwszy z nich – Festiwal Filmów Studenckich w Monachium rozpocznie się już w przyszły weekend 16 listopada. W programie konkursu międzynarodowego zostanie pokazane „Zabicie ciotki” Mateusza Głowackiego (prod. WRiTV UŚ). Dzień później, 17 listopada ruszy 34. edycja moskiewskiego festiwalu filmów studenckich organizowanego przez VGIK. Tam w konkursie weźmie udział wspomniana już „Arena” Martina Ratha (prod. PWSFTviT). Trzeci festiwal odbędzie się na przełomie listopada i grudnia we francuskim Poitiers. W konkursie międzynarodowym jury oceni „Zabicie ciotki” Mateusza Głowackiego i „Magmę” Pawła Maślony (prod. WRiTV UŚ).
W tym miesiącu czekają nas także trzy specjalne pokazy polskich filmów krótkometrażowych. Pierwszy z nich odbędzie się w połowie miesiąca w ramach francuskiego festiwalu filmów krótkometrażowych w Breście. Widzowie i goście francuskiego festiwalu zobaczą najciekawsze filmy pokazane w ramach ubiegłorocznej edycji białostockiego festiwalu filmów krótkometrażowych Żubroofka – m.in. „Naszą zimę złą” Grzegorza Zaricznego czy „Matkę” Łukasza Ostalskiego. W konkursie festiwalu powalczy natomiast „Arena” Martina Ratha. Aż dwa programy filmów polskich znalazły się w programie prestiżowego festiwalu w irlandzkim Cork. W programach „New Polish Shorts” i „Shorts by New Horizons Studio 2014 Alumni” znalazło się osiem filmów – m.in. “Taki pejzaż” Jagody Szelc, “128. Szczur” Jakuba Pączka czy „Lena i ja” Kaliny Alabrudzińskiej. Pod koniec miesiąca w ramach 21. edycji francuskiego festiwalu Court c’est court zostanie zaprezentowany program filmów polskich przygotowany przez Krakowską Fundację Filmową. W zestawieniu znalazło się sześć filmów – m.in. „Święto zmarłych” Aleksandry Terpińskiej czy „Portret z pamięci” Marcina Bortkiewicza. O nagrodę publiczności zawalczy natomiast „Ojcze masz” Kacpra Lisowskiego.
Pełną listę listopadowych pokazów można znaleźć w zakładce „na festiwalach”
O udziale polskich filmów dokumentalnych w festiwalach, które odbędą się w listopadzie można przeczytać tutaj
Więcej o udziale polskich filmów animowanych w listopadowych festiwalach można przeczytać tutaj