POLSCY TWÓRCY NAGRODZENI W SERBII
Wczoraj wieczorem zakończyła się siódma edycja festiwalu filmu i muzyki w serbskim Küstendorf. W głównym konkursie międzynarodowych filmów krótkometrażowych wzięły udział trzy polskie filmy. Dwa z nich zostały nagrodzone.
Pierwsza nagroda wieczoru – nagroda imienia słoweńskiego operatora - Vilko Filača – trafiła do rąk Bartosza Świniarskiego – autora zdjęć do szkolnej etiudy Martina Ratha pt. „Arena”. Jury w składzie Janusz Kamiński i Goran Vlatević jednogłośnie zdecydowało o przyznaniu nagrody Polakowi – „Arena” jest filmem, który zdecydowanie się wyróżniał ze względu na wykorzystanie sztuki operatorskiej w budowaniu narracji filmu”.“Arena” jest szkolnym filmem Ratha, który studiuje na łódzkiej PWSFTViT. To historia młodego autostopowicza, który zostaje przygarnięty przez Bieszczadników. Zafascynowany charyzmą ludzi i dzikością miejsca postanawia poddać się próbie i w ten sposób ukonstytuować swoją obecność w górach. Pozostaje tylko pytanie, przed kim powinniśmy udowodnić naszą siłę?
W tegorocznym konkursie głównym pokazano15 krótkometrażowych filmów wyreżyserowanych przez młodych twórców. Jury w składzie Bérénice Bejo (francuska aktorka znana z roli w filmie “Artysta”), Guillermo Arriaga (meksykański scenarzysta i reżyser) oraz Srdjan Koljević (serbski reżyser i scenarzysta) przyznało trzy nagrody główne. Druga nagroda – Silver Egg trafiła w ręce Julii Kolberger – autorki 30 minutowej fabuły „Mazurek”. To pierwsza zagraniczna nagroda dla filmu Kolberger, który był już kilkukrotnie nagradzany w Polsce.
To nie będą udane święta… Do Urszuli i Marka na wielkanocne śniadanie przyjeżdżają Stefan i Ewelina. Od razu do głosu dochodzą utajone pretensje i żale ze wspólnej przeszłości. Sprawy komplikują się na poważnie, gdy pojawia się Ada, córka Urszuli. Przyleciała z Anglii ze swoim nowym narzeczonym, który znacznie odbiega od wyobrażeń matki… Śniadanie zmienia się w kolację, a Urszula przeżywa najgorszy dzień w swoim życiu. Film powstał w ramach programu „30 minut”, a jego producentem jest Studio Munka działające w strukturach Stowarzyszenia Filmowców Polskich.
Oprócz wyżej wymienionych polskich laureatów w zestawieniu konkursowym znalazła się także szkolna fabuła Grzegorza Zaricznego pt. „Naszą zimę złą”. Festiwal Küstendorf odbył się w tym roku między 18 a 23 stycznia w wiosce, którą Kusturica zbudował na potrzeby filmu „Życie jest cudem” w 2000 roku.
Pełną listę laureatów można znaleźć na oficjalnej stronie festiwalu