POLSKIE FILMY W KONKURSACH DOKUMENTALNYCH FESTIWALU CAMERIMAGE

Na przełomie listopada i grudnia w Bydgoszczy odbędzie się jubileuszowa 20 edycja festiwalu Plus Camerimage. Pośród konkursowych filmów dokumentalnych tej edycji jest aż osiem polskich tytułów.

Już od dwudziestu lat organizatorzy festiwalu Camerimage zwracają uwagę na rolę, jaką odgrywają w tworzeniu filmów autorzy zdjęć filmowych. Marek Żydowicz, dyrektor festiwalu, zauważa, że: „Rola autorów zdjęć filmowych i ich znaczenie jako osób mających wkład w wizualny efekt całości - ostateczny kształt obrazu filmowego - jest zwykle niedoceniana. A jednak, tworzenie filmów przy użyciu kamery sięga źródeł kinematografii oraz narracji filmowej i tak samo jak fabuła kreuje znaczenie. Nie byłoby to możliwe bez wyjątkowej sztuki autorów zdjęć filmowych.” [cytat za stroną internetową Festiwalu]. Co roku na przełomie listopada i grudnia Camerimage staje się światową stolicą sztuki autorów zdjęć filmowych.


Konkurs filmów dokumentalnych towarzyszy konkursowi głównemu i konkursowi etiud studenckich od 2008 roku. Już w 2009 roku rozdzielono go na dwa osobne konkursy – dla dokumentów pełnometrażowych i krótkometrażowych. W gronie zwycięzców konkursów dokumentalnych do tej pory znalazły się trzy polskie filmy. W 2010 roku główną nagrodę w konkursie dokumentów krótkometrażowych otrzymał Piotr Stasik za zdjęcia do filmu „Koniec lata”. Rok później w konkursie pełnometrażowym doceniono Tomasza Wolskiego za zdjęcia do wyreżyserowanego przez niego filmu „Lekarze”, w krótkometrażowym zaś – Piotra Bernasia i Łukasza Żala – autorów zdjęć do filmu „Paparazzi”.

 W tym roku polscy operatorzy filmowi również mają szanse powalczyć o Złote Żaby w dokumentalnej sekcji Camerimage. Wśród pełnometrażowych filmów konkursowych znalazły się obrazy:

 - „Pałac” - reżyserii i zdjęcia: Tomasz Wolski
 - „Wirtualna wojna” – reżyseria: Jacek Bławut, zdjęcia: Jacek Bławut, Michał Marczak, Monika Woźniak, Jacek Piotr Bławut, Arsenij Rapaport i Jerzy Rudziński.

 W kategorii krótkich dokumentów nominowanych polskich filmów jest aż sześć. Są to:
 - „Uwikłani” – reżyseria: Lidia Duda, zdjęcia: Wojciech Staroń
 - „Życie stylem dowolnym” – reżyseria i zdjęcia: Adam Palenta
 - „I want (no) reality / Needcompany on Life and Art." – reżyseria: Ana Brzezińska, zdjęcia: Karol Jurga, Piotr Tokarski
 - „Samotność dźwięku” – reżyseria: Jacek Piotr Bławut, zdjęcia: Jacek Piotr Bławut, Paweł Chorzępa
 - „Tam, gdzie rosną porzeczki” – reżyseria: Leo Kantor, zdjęcia: Witold Adamek
 - „Przeżyć Afganistan” – reżyseria: Małgorzata Imielska, zdjęcia: Jan Paweł Trzaska

  Więcej informacji o nominacjach na stronie Festiwalu.