POLSKA GOŚCIEM SPECJALNYM 7. FESTIWALU DOCSDF W MEKSYKU!
Mexico City stanie się w dniach 8 – 18 listopada stolicą polskiego filmu dokumentalnego. Jako gość specjalny siódmej edycji festiwalu DocsDF Polska wyśle do Meksyku sporą reprezentację filmowców, którzy spotkają się z meksykańską publicznością, a polskie filmy pokazane zostaną zarówno w sekcjach konkursowych jak i w pozakonkursowych pokazach specjalnych.
Organizowany od 2006 roku w Mexico City festiwal DocsDF był pierwszym festiwalem filmu dokumentalnego w Meksyku. Od swojej pierwszej edycji stale się rozrasta i poszerza o nowe cykle tematyczne i wydarzenia przygotowane z myślą o branży dokumentalnej, takie jak DocsForum, czy odbywające się w tym roku po raz pierwszy w Meksyku targi Latin Side of the Doc.Co roku DocsDF wybiera jeden kraj, który zaprasza na festiwal jako gościa specjalnego. W tym roku to właśnie Polska będzie krajem, na którym skoncentruje się uwaga festiwalowych gości. Organizatorzy DocsDF przewidzieli bardzo atrakcyjny program prezentujący dokonania polskiej kinematografii dokumentalnej, przygotowany wspólnie z Krakowską Fundacją Filmową przy współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym, WFDiF oraz TVP.
W cyklu Masters From Krakow wyświetlone zostaną filmy polskich laureatów Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Będą to:
- „Muzykanci” – reż. Kazimierz Karabasz (Złoty Smok 1961),
- „Na torach” – rez. Bohdan Kosiński (Złoty Lajkonik 1971),
- „Szkoła podstawowa” – reż. Tomasz Zygadło (Złoty Smok 1971),
- „Hair” – reż. Marek Piwowski (Złoty Lajkonik 1972),
- „Szpital” – reż. Krzysztof Kieślowski (Złoty Smok 1977),
- „Siedem kobiet w różnym wieku” – reż. Krzysztof Kieślowski (Złoty Lajkonik 1979),
- „Elementarz” – reż. Wojciech Wiszniewski (Złoty Lajkonik 1981),
- „Kilka opowieści o człowieku” – reż. Bohdan Dziworski (Złoty Smok 1983),
- „Wszystko może się przytrafić” – reż. Marcel Łoziński (Złoty Smok 1995),
- „Siostry” – reż. Paweł Łoziński (Złoty Lajkonik 1999).
Drugi program poświęcony polskiemu filmowi dokumentalnemu – Young Talents – skupia się na najnowszych polskich produkcjach odnoszących sukcesy na międzynarodowych festiwalach. W jego ramach pokazane zostaną następujące tytuły:
- „Za płotem” – reż. Marcin Sauter, 2005,
- „Nasiona” – reż. Wojciech Kasperski, 2005,
- „Rendez-vous” – reż. Marcin Janos Krawczyk, 2006,
- „Klinika” – reż. Tomasz Wolski, 2006,
- „52 procent” – reż. Rafał Skalski, 2007,
- „Szklana pułapka” – reż. Paweł Ferdek 2008,
- „Do bólu” – reż. Marcin Koszałka, 2008,
- „Szczęściarze” – reż. Tomasz Wolski, 2009,
- „Sześć tygodni” – reż. Marcin Janos Krawczyk, 2009,
- „Matka” – reż. Jakub Piątek, 2009,
- „Tam, gdzie słońce się nie spieszy" –reż. Matej Bobrik, 2009,
- „Poza zasięgiem” – reż. Jakub Stożek, 2010,
- „Kawałek lata” – reż. Marta Minorowicz, 2010,
- „Powroty” – reż. Krzysztof Kadłubowski, 2010,
- „Paparazzi” – reż. Piotr Bernaś, 2011,
- „Życie stylem dowolnym” – reż. Adam Palenta, 2012,
- „Argentyńska lekcja” – reż. Wojciech Staroń, 2011,
- „Kołysanka z Phnom Penh” – reż. Paweł Kloc, 2011,
- „Królik po berlińsku” – reż. Bartek Konopka, 2009.
Co więcej, polskie filmy powalczą o nagrody w sekcjach konkursowych. W Międzynarodowym Konkursie Dokumentów Pełnometrażowych znalazł się obraz Małgorzaty Imielskiej „Przeżyć Afganistan”. O laury w Międzynarodowym Konkursie Dokumentów Krótkometrażowych powalczy „Niebo” Jana P. Matuszyńskiego.
Do Meksyku zaproszono liczną delegację polskich filmowców i osób pracujących w branży filmowej. Podczas Forum przedstawiciele Krakowskiej Fundacji Filmowej zaprezentują strategie dystrybucyjne polskich dokumentów na rynkach europejskich i międzynarodowych oraz opowiedzą o kryteriach branych pod uwagę przy wyborze projektów filmowych, którym przyznaje się granty na produkcję
Reżyser Paweł Łoziński będzie członkiem jury w Konkursie na Najlepszy Dokument Iberoamerykański jednocześnie reprezentować będzie pokazywany w programie Masters From Krakow film „Siostry”. Pozostali zaproszeni reżyserzy, czyli Małgorzata Imielska, Jan P. Matuszyński, Tomasz Wolski, Paweł Kloc, Marcin Janos Krawczyk i Adam Palenta będą mieli okazję zaprezentować swoje filmy oraz spotkać się i porozmawiać z meksykańską publicznością.
Ciekawą inicjatywą DocsDF jest DocsDF Challenge, które potrwa od 9 do 13 listopada. Młodzi twórcy filmowi, których projekty wybrano do udziału w tej sekcji będą mieli za zadanie, pracując w międzynarodowych grupach, stworzyć w ciągu 100 godzin 10-minutowe filmy dokumentalne. Powstałe produkcje będą konkurować o Nagrodę Jury oraz o Nagrodę Publiczności. Polskę reprezentować będą w DocsDF Challenge 2012 Julia Popławska i Katarzyna Kural.
W ramach festiwalu DocsDF odbędzie się czwarta edycja targów Latin Side of the Doc. Potrwają one od 7 do 9 listopada i będzie to ich pierwsza edycja w Meksyku. Latin Side of the Doc może pochwalić się własnym kompletem nagród przyznawanych najlepszym filmom targowym, między innymi dla najlepszego projektu europejskiego i dla najlepszego projektu latynoamerykańskiego.
Więcej informacji:
- o festiwalu DocsDF – tutaj.
- o targach Latin Side of the Doc – tutaj.