„THEATRUM MAGICUM” Z NAGRODĄ W USA

Znamy laureatów Black Maria Film Festival w USA. Wśród nagrodzonych filmów znalazł się „Theatrum Magicum” Marcina Giżyckiego.

Black Maria Film Festival powstał w 1981 roku, by celebrować różnorodność krótkometrażowych filmów. Miejscem założenia był uniwersytet w New Jersey, a jego nazwa pochodzi od oryginalnego studia filmowego West Orange Thomasa Edisona nazwanego "Black Maria" ze względu na podobieństwo do policyjnych samochodów o tej samej nazwie.

W tym roku festiwal odbywa się już 37., podczas tej edycji wydarzenia nagroda Jury’s Choice Award for the 37th Annual Festival Tour – 2018 została przyznana filmowi „Theatrum Magicum” Marcina Giżyckiego.

Theatrum Magicum” opowiada o występie iluzjonisty na deskach łańcuckiego teatru w końcu XVIII w. (realia czasowe traktowane są mocno umownie). Można w nim łatwo rozpoznać trzy postacie: Kasandra z „Parad“ hrabiego Jana Potockiego, Georges’a Mélièsa z jego własnych filmów oraz wielkiego osiemnastowiecznego blagiera barona Münchhausena, jakiego znamy z filmu Karela Zemana i ilustracji Gustave’a Doré. Scenariusz zawiera aluzje do pisarstwa Potockiego, prehistorii kina i niemych filmów, ale T„Theatrum Magicum” nie będzie wymagał od widza specjalnej erudycji. Powinien być tym, czym w istocie jest każde widowisko iluzjonistyczne – zabawnym, zadziwiającym spektaklem.