LISTOPAD NA FESTIWALACH

Mimo chłodnej pogody, na międzynarodowych festiwalach jesienią jest naprawdę gorąco. W listopadzie zagranicą odbędzie się około 150 pokazów polskich filmów krótkometrażowych.

Jeszcze w październiku rozpoczął się Central European Film Festival V4. W ramach tego wydarzenia do 20 listopada w Turcji będzie można zobaczyć dziesięć polskich filmów krótkometrażowych: „Ab ovo” Anity Kwiatkowskiej-Naqvi, „Samotność dźwięku” Jacka Piotra Bławuta, „Muzyki” Agnieszki Gonczarek i Patryka Kizny, „Viva Maria!” i „Aria Diva” Agnieszki Smoczyńskiej, „Getto Gospel” Jakuba Radeja, „Rondo” Artura Kordasa, „Noise” Przemysława Adamskiego, „Galeria” Roberta Procha oraz „MC. Człowiek z winylu” Bartosza Warwasa.

Również w ostatni weekend października rozpoczął się festiwal DOK Leipzig, gdzie swoją obecność zaznaczyli polscy twórcy. W Lipsku do rywalizacji konkursowej stanęły „Więzi” Zofii Kowalewskiej, „Trzy rozmowy o życiu” Julii Staniszewskiej, „Lekcję patriotyzmu” Filipa Jacobsona, „Piórnikt” Magdaleny Pileckiej i „Super rzecz” Piotra Kabata. Do sekcji Kids DOK został zaproszony „Daniel” Anastazji Dąbrowskiej a do programu krótkometrażowego polsko-rosyjska koprodukcja „In Another World” Anny Bedyńskiej, „Olbrzym” Marcina Podolca oraz „Cipka”Renaty Gąsiorowskiej. Ta ostatnia w listopadzie będzie gościć na aż siedmiu festiwalach. „Cipkę” będzie można zobaczyć także m.in. na Leeds IFF w Wielkiej Brytanii, na Seville European Film Festiwal w Hiszpanii, na AFI FEST w USA czy Winterthur ISFF w Szwajcarii.

Najwięcej festiwalowych pokazów czeka w tym miesiącu „Adaptację” Bartosza Kruhlika. Film będzie można zobaczyć aż na 15 festiwalach, m.in. na Tirana International Film Festival w Albanii czy Cottbus w Niemczech. Na festiwalu w Cottbus pojawi się duża reprezentacja polskich filmów krótkometrażowych, w konkursie znalazły się „Złe uczynki” Piotra Domalewskiego, „7 owiec” Wiktorii Szymańskiej czy „Dzień babci” Miłosza Sakowskiego. Natomiast na dodatkowych pokazach zobaczymy „Lokatorki” Klary Kochańskiej, „Molocha” Szymona Kapeniaka, „Mój dom” Magdy Szymkow czy „Kroki” Karoliny Zaleszczuk.

Drugim festiwalowym rekordzistą w listopadzie jest animacja „Gyros dance” w reżyserii Piotra Loc Hoanga Ngoca. Jego film pokazany będzie na dziewięciu międzynarodowych festiwalach, m.in. na festiwalu Multivision w Rosji, Rio de Janiero Short Film Festival w Brazylii, Cinanima w Portugalii czy Magma ISFF we Włoszech, razem z „Arkansas” Sebastiana Drożdżaka. „Gyros dance” zobaczymy także na festiwalu ReAnima w Armenii, gdzie w programie znalazły się animacje: „Kreatury” Tessy Moult Milewskiej, „Udomowienie” Sylwii Gaweł, „Druciane oprawki” Bartosza Kędzierskiego, „under_construction” Marcina Wojciechowskiego, „Nieprawdopodobnie elastyczny człowiek” Karoliny Specht, „Łaźnia” Tomka Duckiego, „Ziegenort” Tomasza Popakula, „Dróżnik” Piotra Szczepanowicza, „Afternoon” Izabeli Plucińskiej oraz „Co się dzieje, gdy dzieci nie chcą jeść zupy” Pawła Prewencki. 

Wiele pokazów w tym miesiącu czeka także „Amerykę” Aleksandry Terpińskiej. Swoją przygodę w listopadzie rozpoczęła na Early Bird ISFF w Bułgarii, a potem pojawi się na Cinema of Tomorrow Competition, Rome Independent Film Festival we Włoszech, Kyoto International Student Film and Video Festival czy La Cabina w Hiszpanii.

Niesłabnącym zainteresowaniem cieszy się „Dokument” Marcina Podolca. W tym miesiącu pokazany będzie aż siedem razy m.in. na Tbilisi IFF w Gruzji czy dokumentART w Niemczech.

To oczywiście tylko wierzchołek góry lodowej. A wszystkie aktualne projekcje polskich shortów na festiwalach międzynarodowych można znaleźć tutaj.