POLISH WAVES RUSZA W ŚWIAT
Od Brazylii po Tajwan, od Londynu po Wilno – publiczność na całym świecie będzie miała okazję obejrzeć staranną selekcję świeżych, zaskakujących polskich krótkich metraży, stanowiących o wyjątkowości „polskiej fali”, czyli nowych zjawisk na rodzimej scenie audiowizualnej.
POLISH WAVES to nowa, multilokacyjna inicjatywa promująca twórczość filmową, zbudowana na bazie wieloletnich doświadczeń Fundacji Ad Arte, organizatora Short Waves Festival. Na ekranach pojawi się sześć niezwykłych filmów krótkometrażowych – od dokumentu, przez fabułę i animację, po teledysk. Projekt współfinansowany jest przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.
Lista pokazów:
16.11. Wilno | Kino Skalvija
Organizator: Instytut Kultury Polskiej w Wilnie
19.11. Paryż | Le Balzac
Organizator: Instytut Polski w Paryżu
20.11. Berlin | Klub Polskich Nieudaczników
21.11. Sofia | Instytut Polski w Sofii
Organizator: Instytut Polski w Sofii
22.11. Kowno | Kino Centras „Romuva”
Organizator: Instytut Kultury Polskiej w Wilnie
22.11. Bruksela | Actor’s Studio
Organizator: Instytut Polski w Brukseli
23.11. Kłajpeda | Kulturas Fabrikas
Organizator: Instytut Kultury Polskiej w Wilnie
4.12. Erywań | The Club
7.12. Fortaleza | Cinema do Dragão – Fundação Joaquim Nabuco
Organizator: Konsulat Honorowy RP w Fortalezie
16.12. Tajpej | WoolloomoolooOut West
Program:
Back Home | reż. Weronika Izdebska
Daniel Spaleniak feat. Katarzyna Kowalczyk / teledysk 2016 / 4,5 min.
Przestrzeń. Chłodne, rześkie powietrze, tafla wody, nienaruszony horyzont w miejscu, w których chmury sięgają ziemi. Czego szukasz?
Moloch | reż. Szymon Kapeniak
Fabuła / 2015 / 32 min.
Roma, Stach i Chudy pracują nielegalnie na terenie podupadającej huty stali. Roma przeżywa płomienny romans i postanawia odejść z pracy, upatrując w nowym uczuciu pretekst do zmian
w życiu. Jego koledzy chcą odwieść go od tego zamiaru. Tak oto zawiązuje się jedna z wielu wersji opowieści o Kainie i Ablu.
Obiekt | reż. Paulina Skibińska
Dokument / 2015 / 14,5 min.
Kreacyjny obraz akcji poszukiwawczej rozgrywającej się w przestrzeni dwóch światów – na lodowej pustyni oraz pod wodą. Film jest opowiedziany z punktu widzenia ekipy ratunkowej, nurka wkraczającego do podlodowego świata oraz zwykłych ludzi, oczekujących na brzegu.
Koniec świata | reż. Monika Pawluczuk
Dokument / 2015 / 40 min.
Kameralny, autorski film dokumentalny, w którym kilka historii spotyka się w czasie jednej nocy. W tę jedną noc, podobną do wielu innych, ludzie w dużym mieście, nękani samotnością, chcą z kimś porozmawiać. Radio jest motywem łączącym ten nocny świat – słyszymy je w karetce, w monitoringu miejskim, gdzie na dziesiątkach ekranów widzimy nocne życie miasta. Radio jest klamrą spajającą film oraz źródłem najważniejszych pytań.
Umowa | reż. Ewa Smyk
Animacja / 2015 / 4,5 min.
Animacja poklatkowa opowiadająca o tradycyjnych oświadczynach we wsi Dobrowoda na Podlasiu w latach 50. i 60. XX wieku. Scenariusz powstał na podstawie fragmentu dziennika Mikołaja Smyka – dziadka autorki. „Umowa” jest osobistą refleksją na temat pamięci rodzinnej.
Dzień babci | reż. Miłosz Sakowski
Fabuła / 2015 / 30 min.
Tomek potrzebuje pieniędzy. Oszukuje starszą kobietę metodą "na wnuczka". Kiedy wydaje się, że wszystko idzie zgodnie z planem,ta nagle demaskuje oszusta i zamyka go w mieszkaniu. Kobieta proponuje mu układ, który splata ich losy w nieoczekiwany sposób.
Drifting | reż. Michał Marczak
Jacek Sienkiewicz / teledysk / 2015 / 4,5 min.
Drifting to wyprawa do miejsca, gdzie muzyka wprawia ludzi w ekstatyczny trans, gdzie nikt nie przejmuje się rzeczywistością. Klip jest częścią pełnometrażowego filmu “Wszystkie nieprzespane noce” Michała Marczaka, który został nagrodzony w Sundance za najlepszą reżyserię filmu dokumentalnego.
Łączny czas: 98 min.
Organizator:
Fundacja Ad Arte powstała w 2003 roku w Poznaniu i od początku istnienia specjalizuje się w kinie krótkometrażowym. Od 2009 roku organizuje Short Waves Festival. Odpowiada także za takie projekty, jak poświęcony tematyce miejskiej Urban View, międzynarodowy projekt popularyzujący polskie kino Polish Wave czy lokalną Jesień Filmową, która ma pobudzać życie kulturalne w ostatnim kwartale roku. Od 10 lat organizuje pokazy Future Shorts na terenie całej Polski.
Więcej informacji:
www.adarte.pl/polish-wave
www.shortwaves.pl