„POMARAŃCZA Z JAFFY” I „KAPRAL WOJTEK” NA OSCAROWEJ SHORTLIŚCIE

Poznaliśmy tytuły filmów, które mają szansę zostać nominowane do Oscarów. Wśród nich znalazły się polskie koprodukcje. O tytuł najlepszej krótkiej animacji ubiega się „Kapral Wojtek” Iaina Gardnera, a szansę na statuetkę w kategorii najlepsza krótka fabuła ma polsko-palestyńsko-francuski film Mohammeda Almughanniego.

Nagroda Akademii Filmowej jest jednym z najbardziej prestiżowych wyróżnień w świecie kina. Przyznawana od 1929 roku przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej, nagradza najwybitniejsze osiągnięcia filmowe w różnych kategoriach, takich jak najlepszy film, reżyseria czy aktorstwo. Ceremonia wręczenia Oscarów to wydarzenie, które przyciąga uwagę międzynarodowych mediów i widzów, będąc jednocześnie okazją do celebrowania sztuki filmowej. Statuetka Oscara, przedstawiająca rycerza trzymającego miecz na rolce filmu, stała się globalnym symbolem sukcesu w branży filmowej.

Akcja „Pomarańczy z Jaffy” rozgrywa się kilka kilometrów od Jerozolimy. Punkt kontrolny Hizma, jeszcze przed wydarzeniami ostatnich miesięcy. Tu od dekad panuje napięcie, a kontrole są wyjątkowo surowe. Drobny błąd może kosztować bardzo dużo. Mohammed, młody Palestyńczyk z czasowym polskim dokumentem tożsamości, usiłuje przedostać się przez izraelski checkpoint, żeby spotkać się z matką. Kolejni kierowcy odmawiają mu podwózki. Zgadza się życzliwy taksówkarz Farouk. Nie wie, że chłopak próbował już przekroczyć inny punkt kontrolny i został cofnięty. Sam śpieszy się na bardzo ważne spotkanie. Wojskowi szybko odkrywają prawdę, co dla obu mężczyzn oznacza bardzo poważne kłopoty. Zamknięci w samochodzie będą czekać na ostateczną decyzję. Trzymające w napięciu kino, blisko człowieka, ukazujące absurd konfliktu w skali mikro.

Scenariusz „Kaprala Wojtka” jest oparty na prawdziwych wydarzeniach z okresu II wojny światowej. Tytułowy niedźwiedź Wojtek był maskotką II Korpusu Armii generała Władysława Andersa. Niedźwiadek został przygarnięty w Iranie, tam, gdzie rozpoczął się szlak bojowy Polaków wypuszczonych z sowieckich łagrów. Przemierzył wraz z polskimi żołnierzami szlak z Iranu przez Irak, Syrię, Palestynę, Egipt, Włochy aż do Wielkiej Brytanii. Podczas działań pod Monte Cassino pomagał żołnierzom w noszeniu ciężkich skrzyń z amunicją artyleryjską. Z tego powodu symbolem 22 Kampanii stał się właśnie niedźwiedź z pociskiem w łapach. Po wojnie Wojtek trafił do edynburskiego zoo. Od 2015 roku jego pomnik stoi w samym sercu miasta, w parku przy Princes Street w cieniu edynburskiego zamku. Historia tego niezwykłego misia do dziś zadziwia cały świat.

Wszystkie tytuły z shortlisty można znaleźć tutaj.