KSIĄŻKA „SZTUKA KOPRODUKCJI”

9 grudnia na rynku pojawi się przeznaczona dla profesjonalistów filmowych książka „Sztuka koprodukcji”, autorstwa Per Neumann i Charlotte Appelgren. Publikacja, której wydawcą jest Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych, porusza temat współpracy międzynarodowej przy produkcji filmowej, poczynając od okresu developmentu – aż po rozliczenie filmu.


„Sztuka koprodukcji”, jako odpowiedź na dynamicznie rozwijający się rynek koprodukcji międzynarodowych w Polsce, przeznaczona jest przede wszystkim dla producentów i studentów szkół filmowych oraz dla profesjonalistów związanych z przemysłem filmowym, ale także dla tych, którzy nie mają doświadczenia w tego typu działalności i koprodukcję dopiero chcą rozpocząć.

Konstrukcja książki opiera się na objaśnianiu kolejnych etapów przygotowania i realizowania produkcji oraz zawiera analizę treści najczęściej zawieranych umów koprodukcyjnych. „Sztuka koprodukcji” porusza kwestie dotyczące znajomości specyfiki działania koprodukcyjnego partnera, praw autorskich, struktur koprodukcyjnych, praw do własności filmu, podatków, przepływów środków finansowych, gwarancji ukończenia filmu, zwrotu nakładów i wielu innych, kluczowych zagadnień w koprodukcji międzynarodowej.

Książka po raz pierwszy została wydana w Danii w roku 2002, a pięć lat później doczekała się wznowienia. Autorzy, Per Neumann oraz Charlotte Appelgren, eksperci w zakresie zagadnień prawno-filmowych, wiedzę przekazywaną w książce czerpali przede wszystkim z własnej praktyki. Per Neumann jest prawnikiem o ponad 20-letnim doświadczeniu, specjalizującym się w tematyce prawa autorskiego w sektorze audiowizualnym. Był zaangażowany w przeszło 100 międzynarodowych koprodukcji, m.in.  Christian, Przełamując fale czy Dziewczyna, która igrała z ogniem. Prowadzi własną butikową kancelarię prawną wyspecjalizowaną w zagadnieniach dotyczących finansowania filmów. Z kolei Charlotte Appelgren brała udział w opracowywaniu koncepcji Mechanizmów finansowania produkcji filmowych stymulujących prywatne inwestycje w duńskim filmie (2004). Pełni funkcję Sekretarza Generalnego CineRegio, jest członkiem zarządu Cineuropa.org oraz desygnowanym członkiem grupy ekspertów ds. kina Komisji Europejskiej i komitetu doradczego Europejskiego Obserwatorium Audiowizualnego.

Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych przygotowała tłumaczenie książki, jej adaptację do polskich realiów oraz uzupełnienie o przykłady polskich koprodukcji.

Premiera „Sztuki koprodukcji” odbędzie się 9 grudnia 2010 roku podczas uroczystości obchodów X-lecia istnienia Izby. Już teraz można składać zamówienie na książkę.

Więcej informacji na stronie: www.audiowizualni.pl