POLSKIE FILMY NA DOK LEIPZIG 2010
W drugiej połowie października ruszy jedno z najważniejszych wydarzeń w świecie kina dokumentalnego oraz animowanego – 53. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych i Animowanych DOK Leipzig. Podczas tegorocznej edycji w programie zostanie zaprezentowanych siedem polskich tytułów.
DOK Leipzig to największy, mający długoletnią tradycję festiwal w Niemczech oraz jedno z czołowych wydarzeń dotyczących filmu dokumentalnego i animowanego na skalę międzynarodową. Każdego roku DOK Leipzig prezentuje szeroką gamę najnowszych produkcji filmowych z całego świata. Co więcej, festiwalowi towarzyszą rozmaite wydarzenia branżowe, m.in. DOK Market, International DOK Leipzig Co-Production Meeting czy DOK Summit, dzięki którym możliwe jest nawiązanie cennych kontaktów w branży filmu dokumentalnego i animowanego oraz zdobycie wiedzy dotyczącej produkcji filmowej.
Na tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych i Animowanych DOK Leipzig, która odbędzie się w dniach 18 – 24 października, cztery polskie dokumenty powalczą o główne nagrody. Do Międzynarodowego Konkursu Filmów Dokumentalnych zakwalifikowały się dwa tytuły: „Na północ od Kalabrii” Marcina Sautera oraz „Ucieknijmy od niej” Marcina Koszałki, zaś w konkursie filmów krótkometrażowych wezmą udział: „Kawałek lata” Marty Minorowicz oraz ”Smolarze” Piotra Złotorowicza. W sekcji pozakonkursowej zostaną zaprezentowane dokumenty: „Seans w Kinie Tatry” Igora Chojny oraz "Themerson and Themerson" Wiktorii Szymańskiej.
Ponadto, w Międzynarodowym Konkursie Filmów Animowanych znalazł się "Danny Boy" Marka Skrobeckiego, będący satyryczną opowieścią o wyalienowanej jednostce we współczesnym społeczeństwie.
„Na północ od Kalabrii” to debiutancki fabularyzowany dokument w reżyserii Marcina Sautera, ukazujący wspólne działania aktorów i mieszkańców śląskiego miasteczka, których celem jest zorganizowanie wielkiego festynu.
Marcin Koszalka w dokumencie „Ucieknijmy od niej” po raz kolejny podejmuje swoistą próbę przedstawienia rodzinnych spraw, a także śmierci, lęków i problemów emocjonalnych, tym razem przez pryzmat jego siostry.
„Kawałek lata” Marty Minorowicz to obraz relacji dwóch bohaterów: dziadka i jego wnuczka, osnuty piękną, ale zarazem dziką i nieprzejednaną przyrodą bieszczadzkich gór.
Bieszczady są również tłem dla historii opowiedzianej przez Piotra Złotorowicza w dokumencie „Smolarze”. Jego bohaterowie, pracując jako wypalacze węgla, żyją daleko od cywilizacyjnego zgiełku, niespiesznie i zgodnie z otaczającą ich naturą.
"Seans w Kinie Tatry" to pelna humoru opowieść o panu Dariuszu, który prowadzi jedno z najstarszych kin w Łodzi - Kino Tatry.
Szczegółowe informacje na stronie: