POLSKIE FILMY KRÓTKOMETRAŻOWE W EDYNBURGU

16 czerwca rozpoczyna się jedno z najstarszych wydarzeń filmowych w Wielkiej Brytanii oraz na świecie – 64. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Edynburgu. Nie zabraknie na nim polskiego akcentu. Widzowie będą mieli okazję zobaczyć dokument Tomasza Wolskiego „Szczęściarze” oraz krótką fabułę „Echo”, zrealizowaną w Szkole Filmowej w Łodzi przez Magnusa von Horna.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Edynburgu, którego pierwsza edycja odbyła się w 1947 roku, jest jednym z pierwszych na świecie międzynarodowych festiwali prezentujących bardzo różnorodną kinematografię. U podstaw tego wydarzenia leżała chęć pokazania szerszej publiczności kiełkujący na przełomie lat czterdziestych i pięćdziesiątych brytyjski ruch dokumentalistów, którego założycielem był John Grierson, wielki teoretyk kina dokumentalnego oraz reżyser. Z każdym rokiem festiwal rozrastał się, przyjmując do programu coraz więcej filmów – zarówno dokumentalnych, jak i fabularnych, animowanych, jak i eksperymentalnych, niezależnych i orientalnych.

W ostatnich latach na festiwalu w Edynburgu gościło kilka polskich filmów, m.in. animacja Izabeli PlucińskiejEsterhazy” (EIFF 2009), dokument Jacobsa DammasaKredens” (EIFF 2008) czy mający na EIFF w 2007 roku brytyjską premierę dokument „Elektryczka” w reżyserii Macieja Cuske.

Podczas tegorocznej 64. edycji tego szkockiego wydarzenia filmowego zostaną zaprezentowane dwa polskie filmy: obserwacyjny dokument Tomasza WolskiegoSzczęściarze”, obraz krakowskiego Urzędu Stanu Cywilnego, ukazujący różne etapy życia człowieka – od narodzin po akt śmierci, oraz fabuła Magnusa von HornaEcho”, czyli przenikliwa historia dwóch nastolatków, którzy krok po kroku uświadamiają sobie skalę popełnionego przez nich morderstwa.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Edynburgu będzie trwał od 16 do 27 czerwca.

Więcej informacji na stronie festiwalu.