JERZY KUCIA LAUREATEM NAGRODY ASIFA
14 listopada, podczas gali zakończenia 39. edycji portugalskiego festiwalu filmów animowanych Cinanima nagrodę ASIFA odebrał Jerzy Kucia. Międzynarodowe Stowarzyszenie Filmu Animowanego ASIFA co roku przyznaje swoją nagrodę wybitnym twórcom światowej animacji.
Nagroda ASIFA po raz pierwszy została przyznana w 1985 roku. Jerzy Kucia odbierze nagrodę za "osiągnięcia i dokonania życia". Przyznawane od trzydziestu lat nagrody trafiają co roku do twórców i organizacji, które przyczyniają się do promocji i wzmacniania pozycji filmu animowanego na świecie. Ta prestiżowa nagroda jest wysoko ceniona w środowisku animacji. To druga nagroda w historii, która zostanie wręczona polskiemu twórcy. W 1990 roku nagrodę ASIFA odebrał podczas festiwalu animacji w Zagrzebiu Daniel Szczechura.
Jerzy Kucia jest scenarzystą, autorem opracowania plastycznego, reżyserem filmów animowanych, artystą plastykiem, Scenarzysta, autor opracowania plastycznego, reżyser filmów animowanych, artysta plastyk, producent, pedagog. Urodził się 14 stycznia 1942 roku w Sołtysach k. Wielunia. Absolwent Wydziału Malarstwa i Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (1967), gdzie uczył się w Pracowni Filmu Animowanego, którą od 1981 prowadzi. Wykładowca na wielu uczelniach filmowych, m.in. w Vancouver, Londynie i Bombaju. Uprawia także grafikę. Od 1970 związany z Studiem Filmów Animowanych; od 1992 również producent swoich filmów. Współorganizator i kierownik Międzynarodowych Warsztatów Filmu Animowanego w Krakowie. W kadencji 1994-1997 wiceprezydent Association Internationale du Film d’Animation (ASIFA). Laureat licznych nagród za twórczość plastyczną i filmową, m.in.: I Nagrody na Festiwalu „Wiosna Opolska” (1970), Nagrody Miasta Krakowa (1982), Nagrody Ministra Kultury i Sztuki I stopnia w dziedzinie filmu animowanego (1985), Nagrody Wojewody Krakowskiego za osiągnięcia twórcze w dziedzinie filmu animowanego i działalności pedagogicznej (1993), Bronze Award MTV (1994), Nagrody Holland Animation Film Festival w Utrechcie (1996), Nagrody Miasta Krakowa za osiągnięcia w dziedzinie upowszechniania kultury (1996), Specjalnego Złotego Dinozaura za łączenie działalności artystycznej i pedagogicznej na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „Etiuda” w Krakowie (2003) oraz licznych nagród festiwalowych. Jego najnowszy film "Fuga na wiolonczelę, trąbkę i pejzaż" zrealizowany 13 lat po "Strojeniu instrumentów" jest jednym z najpopularniejszych filmów animowanych tego roku.
Festiwal Cinanima, który odbył się już po raz 39. jest największym i najstarszym portugalskim festiwalem prezentującym filmy animowane. Tegoroczna edycja odbyła się w dniach 9-15 listopada w Espinho.
Więcej o tegorocznej edycji festiwalu można znaleźć tutaj
Zdjęcie: Cinanima (Joana Rodrigues)