POLSKIE DOKUMENTY NA FESTIWALU IDFA
Pięć polskich dokumentów zakwalifikowało się do udziału w tegorocznej edycji festiwalu IDFA! Dwa tytuły powalczą o nagrody w sekcjach konkursowych, a trzy zaprezentowane zostaną w pozakonkursowych sekcjach tematycznych.
Amsterdamski Festiwal Filmów Dokumentalnych IDFA jest największym i jednym z najważniejszych festiwali dokumentalnych na świecie. Co roku przyciąga ponad 100 000 widzów, odwiedza go kilkaset osób z najważniejszych organizacji z branży dokumentalnej, a pokazywane na IDFie filmy często stają się później festiwalowymi ulubieńcami. W tym roku IDFA odbędzie się w dniach 18-29 listopada i będzie to 28. edycja festiwalu.
Wyreżyserowany przez Piotra Bernasia dokument „Życie motyla” będzie walczył o nagrodę w Konkursie Dokumentów Średniometrażowych. Pokaz na IDFie będzie jednocześnie międzynarodową premierą filmu. Światowa premiera filmu odbyła się na 55. Krakowskim Festiwalu Filmowym.
Do Konkursu Debiutów komisja selekcyjna zakwalifikowała film "Alisa w krainie wojny" zrealizowany przez Liubovę Durakową i Alisę Kowalenko w ramach wspieranego przez PISF projektu "Młodzi o młodych". Producentem obrazu jest Mirosław Dembiński (Fundacja Dokument i Świat).
W sekcji Bests of Fests, pokazującej filmy, które w minionym roku odniosły sukcesy na festiwalach filmowych, weźmie udział dokument „Mów mi Marianna” Karoliny Bielawskiej oraz „K2. Dotknąć nieba” Elizy Kubarskiej. "Mów mi Marianna" została już nagrodzona m.in. Złotym Rogiem i Nagrodą Publiczności na Krakowskim Festiwalu Filmowym, Złotym Centaurem na Festiwalu Message2Man w Rosji czy Premio Zonta Club w Locarno. Na Festiwalu w Locarno oraz Krakowskim Festiwalu Filmowym można było zobaczyć także "K2. Dotknąć nieba". w pozakonkursowej sekcji Panorama w Amsterdamie zaprezentowany zostanie „Dybuk. Rzecz o wędrówce dusz” Krzysztofa Kopczyńskiego.
Do jury Konkursu Głównego zaproszona została ubiegłoroczna lureatka Nagrody Specialnej za film "Something Better to Come", Hanna Polak. Razem z nią 15 konkursowych tytułów będą oceniać: Laurent Bécue-Renard, Mahamat Saleh Haroun, Jonathan Rosenbaum i Barbara Visser.
22 listopada o godzinie 18.00 wszyscy goście IDFA będą mieli okazję spotkać się z reżyserami i producentami prezentowanych filmów oraz z innymi przedstawicielami polskiej branży dokumentalnej podczas Guests Meet Guests współorganizowanego przez Polish Docs and HBO Europe.
Festiwalowi towarzyszą istniejące od 1996 roku targi filmowe Docs for Sale, które corocznie odwiedza około 250 przedstawicieli branży dokumentalnej. W tym roku w targowej wideotece znalazło się czternaście polskich filmów dokumentalnych. Oprócz filmów, które zostały zakwalifikowane do programu festiwalowego, będą to m.in.: „Bracia” Wojciecha Staronia, „Casa Blanca” Aleksandry Maciuszek, „Niepowtrzymani” Bartosza M. Kowalskiego, „Agfa. Podróż w czasy wojny” Michała Wnuka, „Koniec świata” Moniki Pawluczuk, „Plus Minus, czyli podróże muchy na wschód” Bogdana Dziworskiego, „Raj na ziemi” Cecylii Malik, „Boża Łaska” Kristjána Loðmfjörða, „Mów do mnie” Marty Prus, „Piano” Vity Marii Drygas czy Amnezja Jerzego Śladkowskiego.
Polskie produkcje dokumentalne obecne są na IDFIE już od pierwszej edycji, a w ostatnich latach otrzymały na festiwalu kilka ważnych nagród i wyróżnień. W 1998 roku nagrodę dla najlepszego pełnometrażowego filmu dokumentalnego jury przyznało filmowi Dariusza Jabłońskiego "Fotoamator". W 2009 roku film „Sześć tygodni” Marcina Janosa Krawczyka zdobył główną nagrodę w Konkursie Dokumentów Krótkometrażowych. Rok później nominację do nagrody w kategorii filmów studenckich otrzymał „Seans w kinie Tatry” Igora Chojny. W 2012 roku aż dwa polskie filmy nominowane były do nagród IDFA – „Bad Boy – cela dla niebezpiecznych” Janusza Mrozowskiego w konkursie pełnometrażowym i „Rogalik” Pawła Ziemilskiego w sekcji krótkiego metrażu. W 2013 roku w sekcji dokumentów studenckich nominację otrzymała „Naszą klątwę” Tomasza Śliwińskiego, a w ubiegłym roku Nagroda Specjalna Jury trafiła do Hanny Polak za film „Something better to come”.
Pełną listę zakwalifikowanych filmów znaleźć można na stronie internetowej festiwalu.