PIĘTNAŚCIE POLSKICH FILMÓW W PROGRAMIE DOK. LEIPZIG!

W tym roku selekcjonerzy DOK. Leipzig zaprosili do udziału w festiwalu dziewięć polskich filmów dokumentalnych i sześć animacji. Dodatkowe dziesięć tytułów weźmie udział w DOK. Market, w ramach programu Polish Docs, a kolejne sześć – w warsztatach DOK. Incubator, DOK. Leipzig Net Lab i DOK. Leipzig Co-Production Meeting.

Najbliższa, 57. edycja festiwalu DOK. Leipzig rozpocznie się 27 października i potrwa do 2 listopada. W programie festiwalu co roku licznie reprezentowane są polskie produkcje dokumentalne i animowane. Nie inaczej jest i tym razem. Lipska publiczność będzie mogła w tym roku obejrzeć dziewięć polskich dokumentów i sześć animacji.

W Międzynarodowym Konkursie Dokumentalnym weźmie udział najnowszy dokument Zuzanny Solakiewicz „15 stron świata”. W Międzynarodowym Konkursie Dokumentów Krótkometrażowych o nagrody powalczy film Michała Szcześniaka „Punkt wyjścia”. Będzie to pierwszy zagraniczny pokaz tego filmu.

Inne dokumenty zakwalifikowane do sekcji konkursowych festiwalu to film „6 kroków” Bartosza Dombrowskiego, który wyświetlony zostanie w Konkursie Młodego Kina oraz polsko-niemiecka koprodukcja „Efekt domina” Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego, zaproszona przez selekcjonerów do Konkursu Niemieckiego.

W pozakonkursowym Międzynarodowym Programie Filmów Dokumentalnych wezmą udział „Superjednostka” Teresy Czepiec, „One Man Show” Jakuba Piątka oraz „Badjao. Duchy z morza” Elizy Kubarskiej. Dla dwóch pierwszych filmów pokaz w Lipsku będzie premierą międzynarodową. Film „One Man Show” jest ponadto nominowany do nagrody Healthy Workplaces Film Award. Jest to nagroda specjalna przyznawana przez Europejską Agencję Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy przyznawana filmom o tematyce związanej z pracą.

Zrealizowany przez Pawła Ferdka film “Przywódcy” zostanie pokazany w pozakonkursowej sekcji Kids DOK, a "Jestem Kuba" Åse Svenheim Drivenes - w pokazie specjalnym MDR.

Polskich filmów nie zabraknie także w sekcjach filmu animowanego. W międzynarodowym konkursie filmów animowanych o nagrodę Złotego Gołębia powalczą cztery filmy – najnowsza animacja Ewy Borysewicz pt. „Do serca Twego”, studencka animacja „Nieprawdopodobnie elastyczny człowiek” Karoliny Specht, „under_construction” Marcina Wojciechowskiego oraz „Niebieski pokój” Tomasza Siwińskiego. Dodatkowo, w pozakonkursowym przeglądzie międzynarodowych filmów animowanych zostanie pokazana animacja „Opowieść o lesie” w reżyserii Katarzyny Melnyk. Będzie to pierwszy zagraniczny pokaz filmu. W sekcji Anima for Kids zaprezentuje się "Czapu Czipu"  autorstwa Bogny Sroki-Muchy, w reżyserii Tomasza Głodka.

Wszystkie filmy zakwalifikowane do udziału w festiwalu będą dostępne w wideotece cyfrowej targów filmowych DOK. Market. Jak co roku, w ramach programu Polish Docs, w targach weźmie udział również dziesięć polskich dokumentów wyselekcjonowanych przez Krakowską Fundację Filmową.

Ponadto na DOK.Leipzig zaprezentowane zostanie sześć projektów powstających polskich produkcji dokumentalnych. W tegorocznej edycji warsztatów DOK. Incubator bierze udział polsko-niemiecki projekt „The queen of silence” produkowany przez Chilli Productions, HBO Polska, ma.ja.de i ARTE/ZDF. Trzecia i ostatnia sesja warsztatów odbędzie się w ramach DOK. Leipzig i zakończy prezentacją projektów zaproszonym decydentom z branży dokumentalnej oraz spotkaniami „one-to-one”.

Dodatkowo w ramach DOK. Incubator zaprezentowany zostanie projekt „Droga na K2” produkcji Wajda Studio. Projekt ten brał udział w warsztatach DOK. Restart i prezentacji Docs to go! podczas 54. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Wybrany został najlepszym projektem DOK. Restart i dzięki temu będzie miał szansę zaprezentować się na DOK. Leipzig.

Pośród 36 projektów zakwalifikowanych do udziału w DOK.Leipzig Co-Production Meeting znalazły się trzy polskie produkcje: „Ethiopiques – bunt duszy” produkowany przez Pokromski Studio, polsko-niemiecki „Sekret Johanny” w produkcji Arkadia Film i Rohde-Dahl Filmproduktion oraz „Staring at the sun” produkowany przez Impakt Film. Interaktywny projekt „Chronicles of change” również produkowany przez Impakt Film weźmie natomiast udział w DOK. Leipzig Net Lab.

Więcej szczegółów znaleźć można na stronie internetowej DOK. Leipzig