POLSKIE ANIMACJE NAGRODZONE W HIROSZIMIE

W poniedziałkowy wieczór ogłoszono laureatów tegorocznej, 15. edycji festiwalu filmów animowanych w Hiroszimie. W prestiżowej grupie laureatów znalazły się dwa polskie filmy – „Łaźnia” Tomka Duckiego i „Fuga na wiolonczelę, trąbkę i pejzaż” Jerzego Kuci.

W tym roku do konkursu międzynarodowego festiwalu trafiło aż sześć polskich filmów. Oprócz nagrodzonych tytułów podczas japońskiego festiwalu zaprezentowano: „Toto” Zbigniewa Czapli, „Lato 2014” Wojciecha Sobczyka, „Hipopotamy” Piotra Dumały oraz „Darling” Izabeli Plucińskiej.

Pierwszym nagrodzonym wieczoru był Tomek Ducki i jego „Łaźnia”. Pięcioosobowe jury wybrało pięć filmów, którym przyznało Specjalne Nagrody Jury – jednym z nich była właśnie „Łaźnia” Duckiego. Nagradzając film jury argumentowało: „Łaźnia" to imponujący debiut, który charakteryzuje dojrzałe wyczucie graficzne oraz solidna filmowa konstrukcja. „Łaźnia” do tej pory otrzymała za granicą już dziwięć nagród. Od kilku miesięcy film jest najpopularniejszą polską animacją pokazywaną na zagranicznych festiwalach. Producentem „Łaźni” jest warszawskie Studio Miniatur Filmowych oraz angielski Peek & Boo.

Specjalną Nagrodę otrzymał natomiast najnowszy film Jerzego Kuci „Fuga na wiolonczelę, trąbkę i pejzaż”. Animacja, którą Kucia zrealizował po trzynastu latach od „Strojenia instrumentów”, to poetycka impresja poświęcona pamięci miejsca i odkrywaniu krajobrazu. Przyznając nagrodę filmowi jury w następujący sposób uzasadniało swój wybór: Film oparty jest na poetyckich frazach, które powstają w ornamentach drzew, muzyce wiolonczelowej i urzekających, a jednocześnie tajemniczych zmianach wpisanych w przemijanie pór roku, ciemność i światło rozbłyskające w pejzażu i muzyce. To pierwsza zagraniczna nagroda dla najnowszego filmu Jerzego Kuci, który swoją premierę miał w maju tego roku podczas 54. Krakowskiego Festiwalu Filmowego, gdzie międzynarodowe jury nagrodziło film nagrodą Złotego Smoka.

Zagraniczną promocję obu nagrodzonych filmów wspiera Krakowska Fundacja Filmowa.

Tegoroczna edycja festiwalu upamiętniała jubileusz 30-lecia powołania biura programowego festiwalu. Obok   festiwali w Annecy, Ottawie i Zagrzebiu festiwal w Hiroszimie plasuje się w czołówce światowych festiwali animacji. Jego pierwsza edycja odbyła się a 1985 roku, w czterdziestą rocznicę bombardowania atomowego. Festiwal, któremu od pierwszej edycji patronuje japońska ASIFA, przyjął hasło „Miłość i pokój”, co znajduje odzwierciedlenie w jego programie. Co roku impreza gromadzi publiczność blisko 35 tysięcy widzów.

Pełną listę nagrodzonych filmów można znaleźć na oficjalnej stronie festiwalu