WEEKENDOWE NAGRODY DLA STUDENTÓW PWSFTVIT

Wczoraj wieczorem, 17 listopada, dobiegły końca dwa ważne, europejskie festiwale filmów krótkometrażowych – w irlandzkim Cork oraz francuskim Breście. Składy jurorskie obu festiwali nagrodziły polskie fabuły studentów łódzkiej PWSFTviT.

Festiwal w Cork odbył się w tym roku już po raz 58. Co roku podczas festiwalu prezentowane są filmy pełno i krótkometrażowe. Tegoroczną sekcję Shorts@CFF jak co roku utworzyły trzy bloki konkursowe – lokalny CorkShorts, Sekcja Międzynarodowa oraz Irladzka. Podczas tegorocznej edycji w konkursie międzynarodowym pokazano aż 36 filmów, m.in. polską „Arenę” w reżyserii Martina Ratha. Wczoraj wieczorem film zdobył Grand Prix w swojej kategorii. Ogłaszając werdykt jury uzasadniło swój wybór w następujący sposób -  od pierwszego do ostatniego ujęcia "Arena" zachowuje niepokojącą dwuznaczność. Opisywana w niekończącym się zmierzchu, filmowa rzeczywistość pogrąża się w mroku. Rath dzięki ogromnym umiejętnościom do samego końca utrzymuje napięcie filmu, który oscyluje między postawą machismo a wrażliwością.

„Arena” to historia młodego autostopowicza, który zostaje przygarnięty przez Bieszczadników. Zafascynowany charyzmą ludzi i dzikością miejsca postanawia poddać się próbie i w ten sposób ukonstytuować swoją obecność w górach. Pozostaje tylko pytanie, przed kim powinniśmy udowodnić naszą siłę? Producentem filmu jest łodzka PWSFTviT. Pokaz w Cork był międzynarodową premierą „Areny”. Film za kilka dni będzie można obejrzeć podczas estońskiego festiwalu Sleepwalkers.

Drugim filmem nagrodzonym podczas ubiegłego weekendu był 10 minutowy „Arbuz” w reżyserii Tato Kotetishviliego. W tym roku, w konkursie międzynarodowym 28. edycji Europejskiego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Breście wzięły udział 42 filmy reprezentujące 24 kraje - w tym dwa polskie tytuły – obok wspomnianego już „Arbuza” także „Manu i kapusta” w reżyserii Oleksandra Pozdnyakova, który tak jak Kotetishvili jest studentem łódzkiej PWSFTviT. Spośród wszystkich prezentowanych w konkursie filmów pięcioosobowe jury festiwalu doceniło także film Kotetishviliego przyznając mu nagrodę w kategorii Najlepszy Debiut lub Film Szkolnym ufundowaną przez władze lokalne departamentu Finistère.

„Arbuz” to humorystyczna opowieść o dwóch sprzedawcach arbuzów, którzy konkurują a względy bardzo nielicznych klientów.  To już piąta zagraniczna nagroda dla filmu, który rozpoczął swoją festiwalową karierę na 52. Krakowskim Festiwalu Filmowym. Jeszcze w tym miesiącu film powalczy o nagrody kolejnych dwóch festiwali krótkometrażowych – estońskiego Sleepwalkers oraz tureckiego Istanbul Short Film Festival.

Promocję zagraniczną „Areny” Matina Ratha oraz „Arbuza” Tato Kotetishviliego wspiera Krakowska Fundacja Filmowa.

Pełną listę filmów nagrodzonych podczas obu festiwali można znaleźć na stronie festiwalu w Cork  oraz w Breście