PREMIERA STUDIA MUNKA

W poniedziałek, 21 stycznia o godzinie 19:00 w kinie Kultura odbędzie się pierwsza w tym roku, premiera krótkich filmów ze Studia Munka działającego przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich. W programie „Życie stylem dowolnym” Adama Palenty, „Powrót” Ewy Bukowskiej, „Zasady gry” Wojciecha Jagiełły i „Jak głęboki jest ocean?” Filipa Syczyńskiego.

W poniedziałkowy wieczór premierowe projekcje rozpoczną się od dokumentu Adama Palenty „Życie stylem dowolnym” opowiadającego o zawodnikach startujących w Mistrzostwach Świata Osób Niepełnosprawnych w pływaniu. Relacjonowane wydarzenie odróżnia od innych zawodów pojęcie „rywalizacji”. Uczestnicy zawodów nie konkurują z przeciwnikami, lecz z własnymi niedoskonałościami i ograniczeniami. Zawodnicy wspierają się, udowadniając, że sport to nie tylko dążenie do zwycięstwa nad rywalami, ale przede wszystkim pokonywanie własnych słabości. „Życie stylem dowolnym”, zrealizowane w ramach programu „Pierwszy Dokument” jest autorskim obrazem Adama Palenty, który przed debiutem realizował zdjęcia do wielu nagradzanych filmów, w tym kilku ze Studia Munka ( „Ciemnego pokoju nie trzeba się bać” Kuby Czekaja, „Gadzio” Kryspina Pluty, „Konkurs” Jakuba Cumana, „Jezioro” Jacka Piotra Bławuta). Film zdobył już wyróżnienia na festiwalach w Krakowie i Koszalinie, był też prezentowany podczas 20. Camerimage i meksykańskiego festiwalu DocsDF.

Trzy kolejne filmy, które będzie można zobaczyć w kinie Kultura, zostały zrealizowane w programie „30 Minut”. „Powrót” w reżyserii Ewy Bukowskiej to z pewnością jeden z pierwszych polskich filmów, który dotyka tematu współczesnej wojny i wpływu, jaki wywiera na człowieka. Debiut Bukowskiej, zrealizowany wg własnego scenariusza, jest historią żołnierza, który powraca z kolejnej misji wojennej w Afganistanie. Był tam, żeby “zbudować bezpieczny dom innym narodom”.  Wrócił, żeby za pieniądze zarobione na misjach dokończyć budowę własnego domu. Czy mu się to uda? W obsadzie filmu znaleźli się: Agata Buzek, Marek Bukowski, Krzysztof Stroiński, Anna Chodakowska, Jakub Wieczorek. Autorem zdjęć jest Jakub Czerwiński, film powstał w koprodukcji z Headhunters Film, producentem wykonawczym jest Paweł Sosnowski.

„Zasady gry” to – jak mówił podczas realizacji zdjęć reżyser Wojciech Jagiełło – historia młodego chłopaka – Tomka, który studiuje inżynierię na Politechnice. Przyjeżdża z mniejszego miasta do wielkiego i zaczyna się o siebie bać. W nieprzyjaznej rzeczywistości traci poczucie bezpieczeństwa.  W roli głównej wystąpił Tomasz Schuchardt, obok którego, w filmie zobaczymy również Ewę Wiśniewską, Agnieszkę Żulewską i Marysię Dejmek. Koproducentami filmu są: Wajda Studio, Red Garden, Fundacja Tumult, Kosma Films, zaś producentami wykonawczymi: Kuba Kosma i Paweł Sosnowski.

Akcja ostatniego z premierowych obrazów – „Jak głęboki jest ocean?” Filipa Syczyńskiego – rozgrywa się w brzuchu potężnego wieloryba, gdzie pewnego dnia budzi się główny bohater - Marek. Spotyka on tam wszystkie osoby, które tak kochał za życia: żonę, którą dawno temu pochłonęło morze oraz szalonego ojca, który chce, by nazywano go Królem Oceanów. Oprócz nich są i inni, niemniej charyzmatyczni, mieszkańcy potężnego ssaka, wszyscy ciekawi sposobu w jaki Marek do nich dołączył. A jak się tam dostał? W filmie wystąpił, dawno nie widziany na polskim ekranie Tomasz Borkowy , oprócz którego w obsadzie zobaczymy również: Joannę Sydor, Wojciecha Solarza, Jana Jangę Tomaszewskiego, Krystynę Tkacz i Annę Kerth. Producentem wykonawczym i koproducentem filmu jest Przemysław Miękinia. Za zdjęcia odpowiada Monika Kotecka.

Premierowe spotkanie z najnowszymi filmami ze Studia Munka działającym przy SFP zamknie tradycyjnie, rozmowa z ich twórcami, którą tym razem poprowadzi Jakub Socha. A na zakończenie wieczoru, w restauracji Kultura odbędzie się koktajl.

Premiera jest imprezą zamkniętą. Akredytacje przyjmowane są do poniedziałku, 21 stycznia, do godziny 12. Zgłoszenia prosimy przesyłać do Kaliny Pietruchy: k.pietrucha@sfp.org.pl

Źródło: SFP – Studio Munka