"BABCIA WYJEŻDŻA" NARGRODZONA NA VISEGRAD SHORTS ON TOUR
W ubiegły wtorek pierwsza edycja objazdowego festiwalu Visegrad Shots on Tour zakończyła się w Budapeszcie. Nakręcony w Korei Południowej „Numbers” Roberta Hloza, otrzymał Grand Prix festiwalu - Visegrád Short Film Award o równowartości 1000 euro. Publiczność swoim faworytem okrzyknęła film Tomasza Jurkiewicza „Babcia wyjeżdża”, któremu przyznano nagrodę publiczności.
Do finałowej selekcji festiwalu zakwalifikowało się sześć filmów, które wraz z twórcami wyruszyły na festiwalowy tour po czterech krajach Wyszehradzkich. Po pokazach w Krakowie, Pradze i Bratysławie impreza zakończyła się w Budapeszcie. Pokaz zakończył się przyznaniem Visegrad Short Film Award oraz nagrody publiczności, dla najlepszego filmu, który wskazała publiczność w czterech krajach.
Międzynarodowe jury w skład którego weszli węgierski producent Ferenc Pusztai, Petr Horák z Czech Film Center oraz Phillip Ilson reprezentujący London Short Film Festival, postanowiło nagrodzić film Roberta Hloza pod tytułem „Numbers” doceniając w nim "przejrzystość formy oraz subtelny humor, który w bardzo ciekawy sposób koresponduje z głębokim, składniającym do refleksji przesłaniem filmu". Nagroda publiczności powędrowała w ręce Tomasza Jurkiewicza, którego „Babcia wyjeżdża” zdobyła największą ilość głosów w plebiscycie publiczności. Film wyprodukowany na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego portretuję relację między chłopcem, który uwielbia wymyślać niestworzone historie a jego ojcem alkoholikiem, po śmierci ukochanej babci.
Nagrodzone filmy można obejrzeć online:
Robert Hloz (CZ), "Numbers" http://daazo.com/film/f552ef7c-6d1e-11e1-8ecb-2c4138874152
Tomasz Jurkiewicz (PL), "Grandma has gone " http://daazo.com/film/3ca24cc4-75a8-11e1-8ecb-2c4138874152
Kino krótkometrażowe krajów wyszehradzkich - panel dyskusyjny
Po ostatnim pokazie w Budapeszcie, w ramach festiwalu odbył się także panel dyskusyjny poświęcony kondycji filmów krótkometrażowych w krajach wyszehradzkich. Ágnes Havas reprezentująca Hungarian National Film Fund, biorąca udział w dyskusji w kinie Urania, potwierdziła, że fundusz, w porozumieniu ze szkołami filmowymi będzie w dalszym ciągu udzielał wsparcia finansowego produkcji filmów szkolnych. József Fülöp z MOME dodał, że to wsparcie jest absolutnie niezbędne, ze względu na to, że to właśnie szkoły są podstawową platformą rozwoju dla młodych twórców. Węgierska reżyserka Nóra Lakos dodała, że wcześniej nie miała możliwości ubiegania się o jakiekolwiek wsparcie dla swoich projektów krótkometrażowych, ze względu na to, że polityka wspierania filmów krótkometrażowych na Węgrzech poprawiła się dopiero w ostatnich kilku latach. Jeden z młodych węgierskich reżyserów dodaje Csaba Bollók postulował utworzenie wspólnej platformy wymiany informacji dla twórców filmów krótkometrażowych, nie tylko tych tworzonych w szkołach ale także niezależnie. Zagraniczni goście panelu jak polski reżyser Tomasz Jurkiewicz, Petr Horák z Czech Film Centre czy Michal Klembara ze słowackiego OZ Publikum, zwrócili uwagę na inne problematyczne kwestie dotyczące nie tylko sektoru finansowania lecz także promocji. Choć w Polsce i Czechach istnieją instytucje, które zajmują się międzynarodową promocją filmów krótkometrażowych, Słowacja pozostaje w tej kwestii zupełnie niezaangażowana. Mimo, że kino krótkometrażowe bardzo rzadko przynosi konkretne finansowe zyski, wszyscy jednomyślnie zgodzili się co do faktu, że jest ono niezbędnym etapem młodego twórcy na drodze do debiutu pełnometrażowego. Mihály Beke reprezentujący Miedzynarodowy Fundusz Wyszehradzki zapowiedział, że Fundusz jest gotowy do poparcia projektów, które pomogłyby zaktywizować współpracę w regionie. Założyciele platformy filmowej Dazoo.com uważają, że pierwszym krokiem w stronę porozumienia mogłoby być zorganizowanie cyklu wspólnych spotkań i dyskusji, a w dalszej perspektywie stworzenie także bazy poświęconej krótkometrażowej produkcji krajów Wyszehradzkich – mówi Dániel Deák.
Głosowanie internetowe otwarte
Festiwal Visegrád Shorts on Tour nie skończył się wraz z ceremonial przyznania nagród. Teraz to internauci z ponad 120 zgłoszeń wybiorą swój ulubiony film, który ich zdaniem powinien otrzymać nagrodę w postaci kamery LomoKino 35 Movie Maker. Widzowie mogą głosować przez platformę Daazoo.com klikając przycisk “Lubię to!” przy wybranych przez nich filmach.
Przy okazji festiwalu Dazoo.com wydało najnowszy numer magazynu World of Shorts. Numer można przeczytać tutaj
Organizatorem festiwalu Visegrad Shorts on tour jest Daazoo.com przy wsparciu Międzynarodowego Funduuszu Wyszechradzkiego oraz partnerów lokalnych– kino Praha (Czechy), OZ Publikum (Słowacja) oraz Krakowskiej Fundacji Filmowej.