POLSKIE SHORTY NA MIĘDZYNARODOWYCH FESTIWALACH – PODSUMOWANIE 2021 ROKU
Oto za nami kolejny rok zmagań z pandemią, ale też przystosowywaniem się do wymogów nowej rzeczywistości. Organizatorzy festiwali robili co mogli, by wydarzenia się odbywały i docierały do widzów, często wybierając formę online lub hybrydową. To między innymi dzięki ich staraniom polskie filmy krótkometrażowe trafiły do publiczności na całym świecie, a także miały szansę zdobyć kolejne nagrody. O tym wszystkim piszemy w podsumowaniu, do którego lektury serdecznie zapraszamy.
Za nami kolejny pandemiczny rok, który szczęśliwie nie oznaczał definitywnego końca życia festiwalowego. Owszem, część imprez musiała przenieść się do sieci, ale sporo wydarzeń odnalazło się w wersjach hybrydowych. Krótkie polskie fabuły można było zobaczyć aż na ponad 120 międzynarodowych imprezach, odbyło się też prawie 200 pokazów, w tym aż 132 konkursowe, dzięki temu nasze produkcje otrzymały ponad 60 nagród i wyróżnień.
Tytuł najczęściej zapraszanego na festiwale filmu przypadł produkcji „Marzenia samotnych ludzi” Marka Leszczewskiego. Na kolejnym miejscu znalazł się film „Dalej jest dzień” autorstwa Damiana Kocura. Tę kameralną opowieść można było zobaczyć ponad 20 razy na najważniejszych międzynarodowych imprezach. Całkiem dobrze poradziło sobie „Nad Wisłą” Agaty Koryckiej. Sporą popularnością cieszyły się też produkcje pochodzące z katowickiej szkoły, m.in. „Wyraj” Agnieszki Nowosielskiej, „Ostatnie dni lata” Klaudii Kęskiej, „Flora” Karoliny Monwid-Olechnowicz i „Dzień matki” Patryka Kaflowskiego.
Kolejny raz ilość pokazów przekłada się na ilość nagród, które dany film zdobył. W tym roku triumfował Damian Kocur. Jego krótka fabuła zdobyła w tym roku aż 9 prestiżowych nagród. Na drugim miejscu uplasowały się „Marzenia samotnych ludzi” Marka Leszczewskiego, na trzecim „Nad Wisłą” Agaty Koryckiej, na czwartym „Wyraj”, a na kolejnym „Pierwsze lato końca świata” Nastazji Gonery.
Kolejny raz ilość pokazów przekłada się na ilość nagród, które dany film zdobył. W tym roku triumfował Marek Leszczewski. Jego krótka fabuła zdobyła ponad 10 nagród. Na drugim miejscu znalazł się Damian Kocur z 9 statuetkami, na trzecim uplasowało się „Nad Wisłą” Agaty Koryckiej, na czwartym „Wyraj”, a na kolejnym „Pierwsze lato końca świata” Nastazji Gonery.
Co prawda styczeń zdominowały wydarzenia branżowe, ale nie zabrakło miejsca na festiwalowe sukcesy polskich produkcji. "Home Sweet Home" Agaty Puszcz zostało docenione za zdjęcia na serbskim festiwalu filmowym Kustendorf, a "Dalej jest dzień" zdobyło nagrodę dla najlepszego filmu krótkometrażowego na 32. Festiwalu Filmowym w Trieście. Zaledwie kilka tygodni później produkcja Damiana Kocura została uznana przez jury festiwalu w Clermont-Ferrand za Najlepszy Film Europejski.
Aż dwie krótkie fabuły znad Wisły zdobyły nagrody w swoich sekcjach konkursowych na prestiżowym festiwalu In The Palace w Bułgarii: "Sukienka" Tadeusza Łysiaka oraz "Ondyna" Tomasza Śliwińskiego. Z kolei „Czy potwory jedzą kiwi?” Pawła Podolskiego otrzymało nagrodę w sekcji międzynarodowej konkursu Austin Comedy Film Festival w Stanach Zjednoczonych. A tymczasem na innym amerykańskim festiwalu zauważono film Łysiaka. Produkcja pokonała konkurentów w konkursie krótkometrażowych filmów fabularnych na Festiwalu Filmowym w Atlancie. To zwycięstwo produkcji Warszawskiej Szkoły Filmowej oznaczało wpisanie filmu na shortlistę Nagrody Akademii w 2022 roku.
Na początku czerwca zakończył się Krakowski Festiwal Filmowy, Srebrny Lajkonik dla najlepszej polskiej krótkiej fabuły powędrował do filmu Nastazji Gonery. Kilka dni później zakończył się ukraiński festiwal Molodist, na którym aż dwie nagrody otrzymało „Chodźmy w noc” Kamili Tarabury.
Początek sierpnia przyniósł kolejną nagrodę dla filmu Damian Kocura. Tym razem jego ostatnia produkcja otrzymał specjalne wyróżnienie na włoskim Terre da Film Festival. Kilka dni później Nastazja Gonera dowiedziała się, że jej nagrodzony w Krakowie short znalazła się w półfinale studenckich Oscarów. Dobre wiadomości z końcówki wakacji okazały się być zapowiedzią znakomitej jesienne passy dla polskich twórców. We wrześniu „Dalej jest dzień” zdobyło Grand Jury Prize na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym we francuskim Nancy, a „Kamień” Bartosza Kozery otrzymał Grand Prix podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Jeonju w Korei Południowej. Z kolei w październiku triumfował „Wyraj” Agnieszki Nowosielskiej, który najpierw został uznany najlepszą krótkometrażową produkcję podczas 4. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego ELBE DOCK w Uściu nad Łabą w północnych Czechach, by chwilę później otrzymać specjalne wyróżnienie podczas 9. edycji Dracula Film Festival w rumuńskim Braszowie. Statuetki otrzymał też „Problem” Tomasza Wolskiego, którego uhonorowano nagrodę Gold Frame na angielskim Short Focus Film Festival – Frame Light, Nastazja Gonerała została doceniona za reżyserię na International Short Film Festival of Cyprus, podobną nagrodę otrzymał Marcin Mikulski za film „Marcel” na The Pigeon International Film Festival, a Bartosz Reetz został nagrodzony na Worcester Film Festival za zdjęcia do swojego krótkiego filmu „Przystanek”.
W listopadzie też docierały do nas dobre wiadomości. „Ostatni gwizdek” Karola Lindholma wygrał La Cabina International Film Festival organizowany w hiszpańskiej Walencji. Jury doceniło film również za scenografię. Klaudia Kęska opuściła francuski Brest European Short Film Festival z aż trzema nagrodami. Fabuła „Ostatnie dni lata” została doceniona przez publiczność Konkursu Europejskiego, Jury Młodych i federację „Des Passeurs de Courts” przyznaną przez Jury złożone z pracowników i wolontariuszy sieci kin Cinéphare. Dwie kolejne statuetki otrzymał film Agnieszki Nowosielskiej. Pierwsza z nich w postaci specjalnego wyróżnienia dotarła z PÖFF | Tallinn Black Nights Film Festival, a druga to Grand Prix otrzymane na marokańskim International Film School Festival Tetouan. Pod koniec miesiąca film Nastazji Gonery został doceniony podczas 22. edycji Izmir Kisa Film Festival, a wcześniej kolejną nagrodę otrzymał Damian Kocur podczas Tehran International Short Film Festival.
Pod koniec roku do Agnieszki Nowosielskiej trafiła kolejna nagroda. Tym razem film zachwycił jurorów konkursu studenckiego chińskiego Macau International Short Film Festival. W tym samym czasie „Rudy” Kariny Węgiełek został uznany najlepszym filmem studenckim podczas czeskiego Brno Film Festival, a jeszcze jedną nagrodę otrzymał Damian Kocur. Jego film zwyciężył podczas francuskiego International Short Film Festival Tous Courts of Aix-en-Provence. W drugiej połowie grudnia dowiedzieliśmy się też o szansie na nominację oscarową dla „Sukienki”. Dziś już wiemy, że film znalazł się w finałowej piątce.
Jak widać krótkich polskich fabuł nie brakowało na wielu bardzo ważnych międzynarodowych festiwalach. Jednak obecność filmów w programie, to nie jedyny polski akcent na tego typu wydarzeniach. Nasza reprezentacja była obecna na wydarzeniach branżowych, mimo obostrzeń i przeniesienia targów do sieci nie zabrakło nas na Clermont Ferrand. W skład wirtualnej delegacji Polish Shorts, koordynowanej przez Krakowską Fundację Filmową, weszli przedstawiciele Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Szkoły Filmowej w Łodzi, Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego, Warszawskiej Szkoły Filmowej, Studia Munka – SFP, New Europe Film Sales, KFF Sales & Promotion, Krakowskiego Festiwalu Filmowego, festiwalu Short Waves, Krakowskiego Centrum Animacji i Krakow Film Commission. Zainteresowani goście akredytowani na festiwalu mieli okazję lepiej zapoznać się z działalnością wszystkich powyższych organizacji w trakcie prezentacji Meet the Polish Shorts Delegation.
Wydarzenia organizowane lub współorganizowane przez KFF odbyły się dzięki wsparciu: Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, a także partnerów zagranicznych – Clermont-Ferrand ISFF.
LISTA NAGRÓD DLA POLSKICH FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH W 2021 ROKU*
Chodźmy w noc, reż. Kamila Tarabura
50th Kyiv International Film Festival «Molodist», Ukraina - Special Prize, Ecumenical Jury's Prize
Czy potwory jedzą kiwi?, reż. Paweł Podolski
Austin Comedy FIlm Festival 2021, USA - Best International Director
Dalej jest dzień, reż. Damian Kocur
32nd Trieste Film Festival, Włochy - Best Short Film
Clermont-Ferrand International Short Film Festival, Francja - Best European Film - European Film Awards Nomination)
1st Terre da Film Festival, Włochy - Best International Film
Aye Aye VO, Nancy International Film Festival 2021, Francja - Grand Jury Prize
FIKE – Festival Internacional de Curtas-Metragens de Évora, 2021, Portugalia - Best Fiction, Diploma Best Acting Performance
The Pigeon International Film Festival, 2021, Islandia - Best Cinematography
38th Tehran International Short Film Festival, 2021, Iran - Best Feature Film Award
5th Blue Danube Film Festival, Austria, Węgry - Best Short Film
Fikołek, reż. Milena Dutkowska
Horrible Imaginings Film Festival, 2021, USA - Best Actor
Kamień, reż. Bartosz Kozera
JEONJU International Film Festival, 2021, Korea Południowa - Grand Prix
Lolo, reż. Michał Piotrowski
Festival Internacional de Cine Silente México, 2021, Meksyk - Mimi Derba award for Best Silent Short Film
Mały koniec świata, reż. Karol Ulman
LJMU MA Short Film Festival 2021, Wielka Brytania - The Paper Bird Award, The Paper Bird Award - Best Student Short Film
Marcel, reż. Marcin Mikulski
37th European Film Festival of Lille, Francja - Best Décalé Prize
The Pigeon International Film Festival, 2021, Islandia - Best Director
Marzenia samotnych ludzi, reż. Marek Leszczewski
Universal Film Festival - Nowy Jork, USA - Best Cinematography
Castrovillari Film Festival - Castrovillari, Włochy - Youth Jury Award
Festival International Signes de Nuit, Francja - The Night Award
Dreamanila International Film Festival, Filipiny Best Film
BangkokThai International Film Festival, Tajlandia - Best Fiction Short Film
TiSFF, Thessaloniki International Shorts, Grecja - Cinematic Achievement
Ostia International Film Festival, Włochy - Best Film, Best Actor
Masza, reż. Krzysztof Chodorowski
The Pigeon International Film Festival, 2021, Islandia - Best Actress
Nad Wisłą, reż. Agata Korycka
LGBTQ+ Los Angeles Film Festival, USA – Audience Award, Best Short
Sweden Film Awards, Szwecja - Best LGBT Film
London Shorts Festival, Wielka Brytania - Best LGBT Short
Luleå International Film Festival, Szwecja - Best LGBT Film, Best First Film
Vesuvius International Film Festival, Włochy - Best LGBT Short Movie
Eurasia International Monthly Film Festival, Rosja - Best Camera
Tokyo International Short Film Festival, Japonia - Best Female Director
Ondyna, reż. Piotr Śliwiński
18th IN THE PALACE International Short Film Festival, Bułgaria - Best Film
Arizona International Film Festival 2021, USA - Best Short Feature
54th WorldFest-Houston International Film Festival, USA - Platinum Remi Award
Ostatnie dni lata, reż. Klaudia Kęska
36th Brest European Short Film Festival, Francja - Audience Award, „Des Passeurs de Courts” Award, Young Jury Award
Ostatni gwizdek, reż. Karol Lindholm
La Cabina International Film Festival, 2021, Hiszpania -Grand Prix, Best Scenography
18th International Festival-Workshop of Film Schools Kinoproba, 2021, Rosja - Best Fiction Film Debut Jury Award
Pierwsze lato końca świata, reż. Nastazja Gonera
61st Krakow Film Festival, 2021, Polska - Silver Hobby-Horses
11th International Short Film Festival of Cyprus, Cypr - Best Director
41st VGIK International Student Festival, 2021, Rosja - Special Mention
22nd International Izmir Short Film Festival, Turcja - 2nd Award
Problem, reż. Tomasz Wolski
Short Focus Film Festival – Frame Light, 2021, Wielka Brytania - Gold Frame
Shorts That Are Not Pants 2021, Kanada - Best Narrative Short
Przystanek, reż. Bartosz Reetz
Worcester Film Festival, 2021, Wielka Brytania - Best Cinematography
Rudy, reż. Karina Węgiełek
Brno Film Festival, 2021, Czechy - Grand Prix: Best Student Film
Sukienka, reż. Tadeusz Łysiak
45th Atlanta Film Festival, USA - Best Narrative Short
Etiuda&Anima, 2021, Polska - The Silver Dinosaur
Wiki, reż. Veronika Andersson
KINOFILM Festival, Wielka Brytania – Best Actress
Wschód-zachód, reż. Natalia Koniarz
The Pigeon International Film Festival, 2021, Islandia - Best Actress
Wyraj, reż. Agnieszka Nowosielska
4th International Film Festival Elbe Dock, Czechy - Elbe Dock
Dracula International Film Festival, 2021, Rumunia - Special Mention
POFF Shorts International Short Film and Animation Festival, 2021, Estonia - Special Mention
International Film School Festival Tetouan, 2021, Maroko - Grand Prix
Macau International Short Film Festival, Macau, Chiny - Best Student Film
*dane zgromadzone na postawie informacji nadsyłanych przez producentów, filmowców i organizatorów festiwali do redakcji Polish Shorts. Jeśli wiecie Państwo o nagrodach zagranicznych dla polskich filmów krótkometrażowych, które nie zostały uwzględnione w tym zestawieniu, prosimy o przesłanie informacji na adres: magdalena.walo@kff.com.pl