NAJLEPSZE POLSKIE 30’ W KINACH

Już w styczniu startuje cykl „Najlepsze polskie 30’” - najlepsze polskie filmy krótkometrażowe, nagradzane i pokazywane na całym świecie trafią na ekrany polskich kin.

W pierwszym zestawie objawienie tegorocznego festiwalu Cannes, „Najpiękniejsze fajerwerki ever” Aleksandry Terpińskiej, „60 kilo niczego” Piotra Domalewskiego oraz „Amerykański sen” Marka Skrzecza.

Pokazy odbędą się w Kinie Muranów w Warszawie, Kinie Muza w Poznaniu, Kinie Nowe Horyzonty we Wrocławiu oraz Kinie Pod Baranami w Krakowie.

Najpiękniejsze fajerwerki ever”, 2017, 30’, reż. Aleksandra Terpińska

Akcja filmu toczy się współcześnie w jednym z europejskich miast. Opowiada o jednym dniu z życia trójki młodych przyjaciół, którzy w obliczu konfliktu zbrojnego w ich kraju muszą zmodyfikować swoje plany na przyszłość.

„60 kg niczego”, 2017, 27’, reż. Piotr Domalewski

Zimny poranek w odkrywkowej kopalni kruszców. Krzysztof zaczyna swój pierwszy dzień pracy na stanowisku kierownika. Żeby przetrwać w środowisku pracowników fizycznych, do którego wyraźnie nie pasuje, zamierza trzymać dyscyplinę twardą ręką. Jednak nieoczekiwany wypadek, którego ofiarą staje się jeden z pracowników, wystawi zasady moralne Krzysztofa na ostateczną próbę. Bohater zrozumie, że łatwo być stanowczym w sprzyjających okolicznościach, jednak trudno przeciwstawić się złu, kiedy konsekwencje mogą być dla nas dramatyczne.

Amerykański sen”, 2017, 26’, reż. Marek Skrzecz

Głuchołazy - niewielkie miasto, które w latach dziewięćdziesiątych tętniło życiem obecnie wymiera. Powódź zniszczyła uzdrowiska oraz fabryki. W miasteczku panuje duże bezrobocie, a część mieszkańców wyjechała. W tym miejscu bez perspektyw nastoletni Szymon postanawia spełnić swoje wielkie marzenie. Chce zostać zapaśnikiem amerykańskiego wrestlingu.

Czy jego amerykański sen się spełni?

Dystrybutorem jest M2films.