POLSKIE ANIMACJE NAGRODZONE NA TRICKY WOMEN!

Ogłoszono wyniki zakończonego wczoraj festiwalu Tricky Women. Aż trzy nagrody trafiły do polskich reżyserek, których filmy prezentowane były w trakcie tegorocznego konkursu.

Festiwal Tricky Women jest pierwszym i jedynym festiwalem filmów animowanych w Europie poświęconym wyłącznie twórczości kobiet. W tym roku festiwal odbył się w terminie od 15-19 marca w Wiedniu. W jury zasiadły Mitsuko Okamoto (Japonia), Vanja Andrijević (Chorwacja) i Elsy Lahner (Austria).

W trakcie festiwalu zostało zaprezentowanych aż sześć polskich filmów, z których dwa otrzymały nagrody. Nagrodę publiczności Sawczynski oraz wyróżnienie jury wręczono Renacie Gąsiorowskiej za animację "Cipka". To już kolejne nagrody dla filmu w tym miesiącu. Natomiast Marta Pajek  otrzymała 3 miesięczny staż jako artystka-rezydentka na Q21/MQ. Według jury film w prosty, ale wyrazisty sposób przenosi nas w zaskakującą podróż przez labirynty psychodelicznych, pozostających w ciągłym ruchu i ciągle zmieniających się perspektyw umysłu kobiety, która jest jednocześnie krucha i silna.

Cipka” to zabawna historia o młodej dziewczynie, która spędza wieczór w mieszkaniu. Postanawia zorganizować sobie sesję przyjemności w samotności, jednak nie wszystko idzie zgodnie z planem. Animacja zagościła już na kilkunastu międzynarodowych festiwalach, zdobywając nagrody m.in. na DOK Leipzig czy AFI Fest. Recenzję filmu autorstwa Dagmary Marcinek można przeczytać w naszej Czytelni, a wywiad z reżyserką tutaj.

"Figury niemożliwe i inne historie II" to druga część tryptyku opartego na koncepcji figur niemożliwych czyli takich, które można narysować, ale ich występowanie w rzeczywistości jest niemożliwe. Animowany cykl autorki to wypowiedź na temat roli kobiety definiowana w trzech przestrzeniach – zaczynając od tej najbardziej intymnej – jak dom i rodzina po szerszy kontekst społeczny. Trzecia część tryptyku "Figury niemożliwe i inne historie" o roboczym tytule "Strip-tease" otrzymała wsparcie produkcyjne z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Produkcja rozpocznie się jesienią. Producentem tryptyku Marty Pajek jest warszawskie studio animacji Animoon.

Wiecej informacji o festiwalu można znaleźć na jego stronie internetowej.