TRZY POLSKIE FILMY NA FESTIWALU SUNDANCE

„Więzi” Zofii Kowalewskiej, „Cipka” Renaty Gąsiorowskiej oraz "Skwar" Agaty Trzebuchowskiej i Mateusza Pacewicza zostaną pokazane na jednym z najważniejszych międzynarodowych wydarzeń filmowych – założonym przez Roberta Redforda słynnym Sundance Film Festival.

Festiwal Filmowy Sundance – jest największym corocznym festiwalem filmów niezależnych w USA, odbywa się w Park City, Salt Lake City, Ogden oraz w ośrodku narciarskim Sundance w stanie Utah od 1978 roku. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 19-29 stycznia 2017 roku, a w sekcji filmów krótkometrażowych znalazły się trzy polskie produkcje.

Pierwszą z nich jest „Cipka” w reżyserii Renaty Gąsiorowskiej. To zabawna historia o młodej dziewczynie, która spędza wieczór w mieszkaniu. Postanawia zorganizować sobie sesję przyjemności w samotności, jednak nie wszystko idzie zgodnie z planem. Animacja zagościła już na kilkunastu międzynarodowych festiwalach, zdobywając nagrody m.in. na DOK Leipzig czy AFI Fest. Recenzję filmu można przeczytać w naszej Czytelni.

Drugim filmem, który pojawi się na festiwalu Sundance są „Więzi” Zofii Kowalewskiej. Dokument pokazuje starsze małżeństwo przygotowujące się do 45-tej rocznicy ślubu. Barbara i Zdzisław mogliby być z siebie dumni, gdyby nie fakt, że mąż na osiem lat opuścił żonę dla kochanki. Jednak teraz wspólnie spędzają starość – choć, jak twierdzi Barbara, gdyby nie chore nogi Zdzisław dalej „wierzgałby po Krakowie”. Mimo dawnej urazy, codziennych problemów z rachunkami, zajętą łazienką i przestawianiem mebli, łączy ich trudna do zdefiniowania więź.

„Więzi” są już laureatem festiwali IDFA, DOK Leipzig, Nowe Horyzonty, a także Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Srebrny Smok zdobyty w Krakowie otworzył przed dokumentem możliwość ubiegania się o nominację do Oscara. Film znalazł się już na shortliście, a pokaz na Sundance może pomóc w walce o Nagrodę Akademii. Zapraszamy do przeczytania recenzji filmu, a także wywiadu z Zofią Kowalewską.

Do programu Sundance Film Festival zaproszono także "Skwar" Agaty Trzebuchowskiej oraz Mateusza Pacewicza. Krótkometrażowa fabuła opowiada o młodym chłopaku, który wyświadcza koledze nietypową przysługę — podając się za niego, odwiedza jego cierpiącą na demencję babcię. Kobieta zabiera go na spacer do miejsca, które ewokuje dawne wspomnienia i skrywa największą tajemnicę jej życia. 

"Skwar" swoją światową premierę miał na festiwalu Tofifest w Toruniu.

Więcej o festiwalu można przeczytać tutaj.