PRZYRZECZONA

TYTUŁ ANGIELSKI: LITTLE BRIDE

REPREZENTOWANY PRZEZ KFF

Mniejszość turecka w Niemczech liczy ok. 2,5 miliona. Co roku przynajmniej kilkanaście Turczynek ginie tam z rąk swoich mężów i członków rodziny. Nie wiadomo, jaka jest rzeczywista skala tych przestępstw na terenie Niemiec, w których tak bardzo ceni się prawo i porządek - w Turcji według oficjalnych danych popełnianych jest ponad 300 tzw. honorowych zabójstw rocznie, a 40% żon pada ofiarą przemocy.

Młoda Turczynka została wysłana do Niemiec i wydana za mąż, kiedy miała 13 lat. Niedługo potem zaczęła się jej gehenna: bicie i maltretowanie na różne sposoby. Po kilku latach dziewczynie udało się uciec; ukrywa się do dziś – tylko dzięki temu jest w stanie opowiedzieć nam swoją historię.

FILM REPREZENTOWANY PRZEZ KRAKOWSKĄ FUNDACJĘ FILMOWĄ

GATUNEK:
dokumentalny
KRAJ PRODUKCJI:
Polska
CZAS TRWANIA:
18'
ROK PRODUKCJI:
REŻYSERIA:
Lesław Dobrucki
OPERATOR:
Piotr Rosołowski
MONTAŻ:
Bartosz Pietras, Jakub Kossak, Robert Polewski
PRODUCENT:
Mistrzowska Szkoła Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy (obecnie: Wajda Studio)

Lesław Dobrucki »

Ur. 1969 w Warszawie. Absolwent Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych Warszawie (dyplom w Pracowni Animacji prof. Daniela Szczechury w 1998) oraz kursu dokumentalnego w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Autor filmów animowanych (Morderczy Kiełek kontra Gigakotek – 1998), paradokumentalnych (Zęboludy – 2006) i dokumentalnych (Ekipa – 2007 – współautorstwo; Kilka mniejszych wygranych – 2008).
 
NA FESTIWALACH:
NAGRODY NA POLSKICH FESTIWALACH:
* 6. Międzynarodowy Festiwal Kina Autorskiego Quest Europe, Zielona Góra 2010 - Wyróżnienie
* Festiwal Filmów Dokumentalnych TRANZYT, Poznań 2010 - Najlepszy polski film dokumentalny do 40 minut
* Ogólnopolski Festiwal Filmów Amatorskich i Niezależnych OFFELIADA, Gniezno 2010 - "Offelia" - Nagroda Główna w kategorii dokumentu, Wyróżnienie Jury Młodego Widza