SCENY NARCIARSKIE Z FRANZEM KLAMMEREM
TYTUŁ ANGIELSKI: SKIING SCENES WITH FRANZ KLAMMER
Trzeba było nie lada odwagi i pomysłowości, aby powstało to arcydzieło. Bogdan Dziworski i Zbigniew Rybczyński czekali na samolot do Austrii, kiedy dostali wiadomość, że ich bohater – Franz Klammer, ikona narciarstwa alpejskiego – złamał nogę. Natychmiast zdecydowali, że polecą i będą kręcić bez scenariusza. Fragment ich eksperymentalnej współpracy został uwieczniony w filmie: jedna ze scen przedstawia Rybczyńskiego filmującego Klammera z różnych ujęć kamery.
- GATUNEK:
- dokumentalny
- KRAJ PRODUKCJI:
- Poland
- CZAS TRWANIA:
- 21'
- ROK PRODUKCJI:
- 1980
- REŻYSERIA:
-
Bogdan Dziworski, Zbigniew Rybczyński, Gerald Kargl
- SCENARIUSZ:
-
Bogdan Dziworski, Zbigniew Rybczyński, Gerald Kargl
- OPERATOR:
-
Bogdan Dziworski, Zbigniew Rybczyński
- MONTAŻ:
-
Agnieszka Bojanowska
- MUZYKA:
- Janusz Hajdun
- PRODUCENT:
- Wytwórnia Filmów Oświatowych
polski operator filmowy, fotograf i reżyser. Przez wiele lat związany z łódzką Wytwórnią Filmów Oświatowych gdzie stworzył wiele znakomitych filmów dokumentalnych. Niektóre jego dzieła uzyskały po kilkanaście nagród i wyróżnień na najbardziej liczących się festiwalach, np.:
Hokej i
Olimpiada. Były dziekan Wydziału Radia i Telewizji na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Jest autorem ok. 40 filmów krótkometrażowych, średniometrażowych i fabularnych oraz wystaw i albumów fotograficznych.
Operator i reżyser filmów animowanych i eksperymentalnych. Po ukończeniu liceum plastycznego przez rok pracował w Studio Miniatur Filmowych w Warszawie, a w 1969 r. podjął studia w PWSFTviT w Łodzi. Był uczestnikiem awangardowej grupy twórczej Warsztat Formy Filmowej. Zawodowo związany był ze Studiem Małych Form Filmowych Se-Ma-For, gdzie zrealizował wszystkie swoje najważniejsze autorskie dokonania uwieńczone "Tangiem". Od roku 1983 mieszkał i pracował w USA, gdzie realizował filmy krótkometrażowe i teledyski, m.in. dla Simple Minds, Chucka Mangione, Micka Jaggera i Johna Lennona. Od końca lat 90-tych pracował w Niemczech, gdzie był m.in. wykładowcą w Kolner Kunsthochschule fur Medien. Na początku XXI w. powrócił do Polski.